9 lat temu

Nowa bezpieczna dla użytkowników sieć społecznościowa – czy ma szansę obalić monopol gigantów?

untitled-article-1434562955
Serwis wspierany przez grupę The Anonymus, ma nadzieję wywrzeć presję na Facebooku i innych gigantach społecznościowych do zachowywania poufności zamieszczonych informacji, bezpieczeństwa użytkowników oraz przejrzystości w promowaniu zamieszczanych postów.

Serwis Minds.com ma te same podstawowe opcje jak każdy inny serwis społecznościowy: użytkownicy wysyłają aktualizacje do swoich przyjaciół, którzy mogą je komentować lub udostępniać. Ale w przeciwieństwie do swoich konkurentów, nie ma na celu zarabiania pieniędzy z gromadzenia danych – zamiast tego serwis szyfruje wszystkie wiadomości tak, aby nie mogły być one odczytane przez reklamodawców lub instytucje kontroli państwa.

Jednak największą różnicą w korzystaniu z aplikacji jest to, że „nagradza” użytkowników za wchodzenie w interakcje z postami. Punkty są przyznawane za oglądanie, komentowanie lub pobieranie treści. Użytkownicy otrzymują punkty za każdą interakcję, które można następnie wymienić na wyświetlenia, dzięki temu posty bardziej aktywnych członków będą bardziej promowane przez sieć.

Witryna opisuje ten mechanizm jako „sieć, która nagradza cię bogactwem” i jako taki mechanizm jest łatwiejszy niż algorytm Facebooka, który bazuje na skomplikowanym rachunku ilości kliknięć, czasu spędzonego na danym poście oraz zaangażowaniu odbiorców.

Strona została oficjalnie zainaugurowana w wersjach na komputery oraz jako aplikacja mobilna. Grupa stojąca za stworzeniem projektu przygotowała go całkowicie jako produkt open source, tak że każdy może przyczynić się do jego rozwoju i funkcjonowania.

Związane z ruchem The Anonymus strona „ART of Revolution”, licząca ponad milion fanów, zamieściła ostatnio następujący komunikat:

„Pomóżcie nam współpracować w budowaniu minds.com oraz innych open – sourcowych szyfrowanych sieci, by współtworzyć najlepsze strony udostępniane dla ludzi robione przez ludzi”.

Czy myślicie, że projekt ma szanse powodzenia?