7 lat temu

Antybiotyki mogą powodować długotrwałe zmiany

Naukowcy odkryli, że podawanie niskich dawek antybiotyków ciężarnym myszom powoduje długotrwałe zmiany w zachowaniu ich potomstwa. Czy wyniki potwierdzą się również w przypadku ludzi?

W Ameryce Północnej nie ma dziecka, które by nie otrzymało antybiotyku w czasie pierwszego roku życia. Statystyki z Ameryki Północnej sugerują, że 70 procent wszystkich dzieci na kontynencie otrzymało przed ukończeniem drugiego roku życia co najmniej dwa antybiotyki powiedział jeden z naukowców badających zjawisko John Bienenstock z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie. Trudno ich uniknąć, bo konsumujemy antybiotyki zawarte np. w mięsie z hodowli.

Choć niejednokrotnie są wymogiem, aby utrzymać nas przy życiu, pojawiają się obawy o skutki, jakie wywołują na mikroby w naszym ciele, których obecność przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Ponadto nadmierne stosowanie antybiotyków powoduje wzrost odporności u bakterii, prowadząc do wyłonienia się nowych super-zarazków odpornych na wszelkie znane nam leki. Problem super bakterii będzie głównym wyzwaniem, przed jakim stanie medycyna XXI wieku.

Najnowsze badania dodają natomiast antybiotyki do listy potencjalnie niebezpiecznych substancji dla ciężarnych. Naukowcy przebadali 12 ciężarnych myszy, obserwując je aż do momentu porodu. Pięciu myszom podawano wodę, czterem wodę z penicyliną, a trzem pozostałym wodę z penicyliną i specjalnym probiotykiem, zabezpieczającym przed wyniszczającymi florę bakteryjną antybiotykami.

Gdy myszy powiły potomstwo, naukowcy mieli do dyspozycji 72 młode osobniki. Stwierdzili, że u tych, których mamy otrzymywały antybiotyk, wystąpiły długoterminowe zmiany w zachowaniu oraz w strukturze bakteryjnej jelit. Traktowane antybiotykami zwierzęta wykazywały się zaburzeniami lękowymi i społecznymi oraz większą agresją.

Nadzieją okazują się jednak probiotyki – w grupie, w której je stosowano, wszelkie niekorzystne efekty antybiotyków zostały złagodzone.

Podstawowy wniosek płynący z badań to stwierdzenie, że czołowe antybiotyki mogą powodować długotrwałe negatywne efekty, szczególnie jeśli podawane były w bardzo młodym wieku. Równocześnie odpowiedni probiotyk stosowany 2 razy dziennie może zredukować te szkodliwe efekty.

Czy antybiotyki są tak samo szkodliwe w przypadku ludzi – tego jeszcze nie wiemy. Badania epidemiologiczne sugerują, że ich stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, może wiązać się z wieloma chorobami jelit, w tym chorobą trzewną, zapalną chorobą jelit, rakiem jelita grubego i otyłością.

To kolejny powód, aby używać antybiotyków tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.

 

Źródło: Nature.com