7 lat temu

Uzdrawiająca moc postu

Cykliczne poszczenie pomiędzy normalnymi dniami żywienia jest korzystne dla zdrowia.

Okresowy post to cyklicznie i regularnie powtarzające się dni, gdy spożywamy o wiele mniej kalorii niż przeciętnego dnia. To ile jemy, jest uzależnione od indywidualnych możliwości każdego z nas – dla niektórych oznaczać będzie to lżejsze posiłki, a dla kogoś bardziej wytrzymałego cały dzień głodówki.

Regularne poszczenie może poprawić nasz ogólny stan zdrowia i w konsekwencji wydłużyć życie, pozytywnie wpływając na nasze komórki i funkcjonowanie hormonów. W jednym z ostatnich badań udało się wykazać, że okresowy post wiąże się z obniżeniem ryzyka chorób serca, raka oraz cukrzycy. Okresowe głodówki mogą poprawić naszą odporność na insulinę, co w rezultacie pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi. Mniej insuliny to również wyższy poziom hormonów regulujących nasze ciało, co przekłada się na lepsze spalanie tłuszczu i przyrost masy mięśniowej oraz wiele innych korzyści.

Osoby praktykujące post wykazują również poprawę w tak zwanych markerach ryzyka chorób serca – poziomie złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz poprawę ciśnienia. Poszczenie pomaga zwalczać stany zapalne w organizmie.

Dlaczego post ma taki wpływ na nasze zdrowie? A to dlatego, że w fazie głodówki wiele komórek umiera, a do pracy włączają się komórki macierzyste, które rozpoczynają proces regeneracji oraz budowanie nowych i młodszych. W efekcie przyczynia się to do spowolnieniem procesów starzenia.

Badania realizowane na szczurach wykazały, że wprowadzając do diety zwierząt okresowe postne dni, możemy osiągnąć podobne efekty jak w przypadku stosowania codziennej niskokalorycznej diety. W niektórych przypadkach osiągnięte efekty były wręcz spektakularne. Przykładowo szczury, które codziennie otrzymywały obniżoną porcję kalorii, żyły o 83% dłużej niż te, które najadły się do woli i bez ograniczeń.

Jak powinno wyglądać menu w postny dzień, nie da się jednoznacznie powiedzieć – jest to silnie zindywidualizowane. Ważne jednak aby tego dnia porcje wybranych produktów były mniejsze i mniej kaloryczne. Można zamiast mięsa i ciężkostrawnych produktów skupić się tylko na owocach i warzywach. Ważne również, by w tym czasie przyjmować dużo płynów.

Prowadzenie regularnych krótkich głodówek do swojego rytmu żywieniowego powoduje również wyrównanie masy ciała. Eksperci zalecają jednak w przypadku nadwagi stosowanie bardziej efektywnych metod zrzucanie zbędnych kilogramów oraz skupienie się na stworzenia nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych, a nie tylko pomijania posiłków w wybrane dni.

Regularny post nie jest dla wszystkich. Praktykę powinny sobie darować osoby z niedożywieniem, zaburzeniami rytmu serca, niewydolnością wątroby lub nerek oraz kobiety w ciąży.

Warto również pamiętać, że regularne poszczenie przyniesie dobre efekty, tylko jeżeli głodówkę zestawimy z dobrym odżywianiem organizmu przed i po postnym dniu.

Źródło: CNN