Lek na Alzheimera jest skuteczny w leczeniu zębów
Czy to koniec borowania? Naukowcy znaleźli rewolucyjny sposób na naprawę zniszczonych zębów.
Podając pacjentom leki używane w leczeniu osób z chorobą Alzheimera udało się naprawić ubytki w zębach! Leki działają, stymulując naturalnie występujące w zębach komórki macierzyste, do odbudowy swojej gęstej siatki kostnej.
Obecnie stosowane techniki leczenia ubytków, nie zawsze są satysfakcjonujące. Wypełnienia mogą niszczeć się lub pękać, co w wypadku najgorszych ubytków, może prowadzić do konieczności usunięcia zęba, jeśli dziura nie będzie możliwa do pełnego wyleczenia.
Jednak w przypadkach zastosowania leku znanego jako tideglusib, efekty były spektakularne.
Zęby składają się z kilku warstw. W górnej znajduje się szkliwo, pod nim zębina otaczająca miękki rdzeń – miazgę. W środkowej części zęba znajdują się komórki macierzyste, które mogą wygenerować odbudowę w zębinie. Nie są one jednak w stanie naprawić uszkodzenia i dziury jeśli jest ona zbyt duża.
Naukowcy testowali lek na myszach, aplikując za pomocą biodegradowalnej, kolagenowej gołąbki lek tideglusib.
Z czasem gąbka rozkłada się i była zastępowana przez nową syntetyzowaną zębinę, wygenerowaną przez komórki macierzyste. Ponieważ metoda pobudza ciało do samoleczenia, rozwiązuje to wiele problemów związanych z współczesnymi technologiami leczenia ubytków.
“Prostota naszego podejścia sprawia, że jest to idealny produkt dentystyki klinicznej do leczenia ubytków, przywracając zarówno miazgę jak i ochronną zębinę” wyjaśnia profesor Paul Sharpe, główny autor badania opublikowanego w Nature.
„Ponadto użycie leku, który został już przetestowany w badaniach klinicznych w leczeniu choroby Alzheimera daje realną szansę na zaakceptowanie go w leczeniu stomatologicznym w klinikach”.
Zdolność zębów do samoleczenia może zrewolucjonizować leczenie ubytków, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że lek może potencjalnie szybko wejść do użytku klinicznego.