8 lat temu

Mężczyzna odzyskał wzrok dzięki implantom wykonanym… z własnych zębów

Innowacyjna procedura medyczna została po raz pierwszy wykonana przez lekarzy z Brighton.

bunnie-adams-y-martin-jones-ciegos-que-ahora-ven-por-un-trasplante-de-dientes1-750x476

Czterdziestodwuletni Martin Jones stracił wzrok 12 lat temu, na skutek wybuchu aluminium, które raniło go w twarz. W wyniku ostrego poparzenia stracił lewe oko, w prawym zaś utracił możliwość widzenia.

Lekarze próbowali ratować wzrok mężczyzny wykorzystując przeszczep komórek macierzystych od dawcy. Gdy procedura zawiodła, postanowiono włączyć pacjenta do programu innowacyjnej metody przywracania wzorku wykorzystującej jako implant fragmenty własnej tkanki kostnej pobranej z zębów.

„Kiedy pierwszy raz usłyszałem o tej technice nie mogłem uwierzyć, myślę, że niewiele osób mogło. Moi przyjaciele sądzili, że sobie żartuję opowiadając o tym”.

Pierwszym etapem procesu było usunięci jednego z kłów mężczyzny. Fragment zęba został użyty jako rusztowanie dla specjalnej soczewki optycznej umieszczonej w małym otworze, wywierconym w zębie. W kolejnym etapie ząb został wprowadzony na 3 miesiące do policzka właściciela aby rozwinąć nowe naczynia krwionośne. Ostatnim krokiem było zaś wstawienie tak przygotowanego zęba do gałki ocznej. W ciągu dwóch tygodni od ostatniej operacji Jones odzyskał wzrok.

1179699_the_day_i_got_my_sight_back_3

„Przywrócenie wzorku odmieniło moje życie, przez ostatnie lata musiałem chodzi o lasce. Jedną z pierwszych rzeczy jakie zobaczyłem był samochód Smart – nie mogłem przestać się śmiać – myślałam, że ktoś przeciął auto na pół” wspomina pierwsze wrażenia Martin.

Operacja umożliwiła mu również zobaczenie po raz pierwszy w życiu swojej żony. Wziął bowiem ślub będąc już niewidomym, dzięki operacji mógł w końcu zobaczyć swoją wybrankę.

„Gdy lekarze zdjęli opatrunki widziałem jak przez wodę, potem ujrzałem postać – to była ona – wspaniała i piękna. To było niesamowite móc zobaczyć swoją żonę”.

Mimo iż nowe oko zapewnia prawie idealną wizję może pozostawiać nieco do życzenia w kwestii estetyki – biały ząb zamiast tęczówki nadał właścicielowi nieco demonicznego wyglądu. Jest to jednak niezbyt wysoka cena w obliczu uzyskanych korzyści.