7 lat temu

iPhone ma już 10 lat!

Oto jak w tym czasie zmieniał się flagowy produkt Apple’a.

10 lat temu Steve Jobs przedstawił światu pierwszego iPhone’a. Opisał go wtedy jako trzy urządzenia w jednym: szeroko-ekranowy iPod z ekranem dotykowym, rewolucyjny telefon komórkowy oraz przełomowe, jak na te czasy, urządzenie do korzystania z internetu.

Od czasu premiery stał on się czymś więcej – jest symbolem branży technologicznej nowożytnych czasów. iPhone uczynił z Apple największą firmę na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, a niektórzy nawet spekulacją, że jest to najbardziej dochodowych produkt w historii.

Rzućmy okiem na to jak iPhone zmienił się na przestrzeni lat…

2007 iPhone

Tak wyglądały pierwsze iPhony, kiedy pojawiły się w 2007 roku, kładąc podwaliny pod późniejsze smartfony.

iPhone jako pierwszy zaproponował klasyczny już dziś układ ikon na wyświetlaczu, zastosowanie jednego przycisku “home” i rezygnację z tradycyjnej klawiatury na rzecz dotykowej.

Był już w stanie korzystać z internetu oraz wszelkich mediów, wciąż jednak brakowało kluczowych dzisiaj funkcji np. łączności 3G czy dostępu do sklepu z aplikacjami.

2008 iPhone 3G

Następny model, wypuszczony w 2008 roku, dodawał brakujące elementy m.in. App Store. To otworzyło rynek niezależnych producentów aplikacji, możliwych do samodzielnego pobrania ze sklepu.

Zwiększyło to również wartość samego urządzenia jako narzędzia do korzystania z użytecznych aplikacji oraz gier. iPhone 3G obsługiwał sieć 3G, skrzynkę mailową oraz posiadał nawigację.

2009 iPhone 3GS

Pierwszy model “S” zawierał raczej usprawnienia dotychczasowych funkcji niż oferował nowe.

Apple reklamowało go jako 2 razy szybszego niż poprzedników. Zachował ten sam podstawowy kształt jak wcześniejsze modele, w tym 3,5-calowy, wyświetlacz w rozmiarze 480×320. Użytkownicy zaś w końcu mogli korzystać z opcji “kopiuj” i “wklej”.

2010 iPhone 4

Pierwsze poważne odświeżenie designu. w 2010 Apple wprowadził do iPhonów stal nierdzewną oraz szkło.

Sam iPhone stał się bardziej prostokątny z zaokrąglonymi narożnikami. Został zaprezentowany jako najcieńszy smartphone na świecie i był pierwszym urządzeniem firmy Apple, które używało wyświetlacza Retina.

Był to także pierwszy iPhone z aparatem z przodu do wykonywania połączeń wideo i ponad to był wyposażony w system iOS 4, który pozwalał na korzystanie z wielozadaniowych aplikacji.

2011 iPhone 4S

Wersja z 2011 wyglądała identycznie jak jej poprzednik, ale wyposażona była w Siri – asystenta głosowego firmy Apple, który wyprzedzał swoje czasy.

Telefon wyposażony był również w nową 8-megapikselową przednią kamerkę, a przeprojektowana antena rozwiązywała problemy z łącznością, które nękały iPhone.

Nowy model został wypuszczony na rynek 4 października, jednak jego premiera została przysłonięta przez wiadomość o śmierci założyciela Apple Steve’a Jobsa następnego dnia.

2012 iPhone 5

Rok później w 2012 roku dokonano drugiego ważnego redesignu iPhone. Wprowadzono 4-calowy wyświetlacz oraz aluminiową obudowę, która była zarazem wytrzymała oraz lekka.

iPhone 5 wyposażony był również w możliwą do odwracania lampę błyskową.

2013 iPhone 5C

W 2013 roku firma Apple wprowadziła, po raz pierwszy w historii, parę nowych iPhone’ów.

Tańszy z dwóch był kolorowy iPhone 5C, który miał podobne specyfikacje do zeszłorocznego iPhonea 5, ale miał powłokę z poliwęglanu.

Pogorszenie jakości materiałów wywołało lekkie oburzenie wśród użytkowników przyzwyczajonych do wyższej jakości. Telefon dostępny był w kilku wersjach kolorystycznych.

2014 iPhone S5

Droższą wersją iPhone 5C wypuszczoną w kolejnym roku był S5, który zachował niemal identyczny design, wychodząc z nowymi wersjami kolorystycznymi.

Dużo zmian dokonało się jednak w środku. Guzik Home został dodatkowo wyposażony w opcję rozpoznawania odcisków palców właściciela – Touch ID, oraz pierwszy 64- bitowy procesor w smartfonie (A7).

2015 iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Apple w końcu wypuściło na rynek pierwsze naprawdę duże iPhony, wyposażone w ekrany wielkości 4,7 oraz 5,5 cala.

Oba telefony cechował nowy zakrzywiony design, szybszy procesor i lepsze kamery, które stały się już cechą wyróżniającą iPhony.

Większe i lżejsze telefony nie były jednak tak wytrzymałe jak poprzednie modele – słynna “bendgate” zdominowała internet na kilka tygodni, prezentując jak bardzo najnowszy, cienki model iPhone’a wygina się pod naciskiem.

2015 iPhone 6 i iPhone 6 Plus

Kolejny rok oznaczał kolejne podobnie wyglądające iPhone’y. Szybka była twardsza, a aluminiowa obudowa mniej podatna na zginanie, ale nic poza tym się nie zmieniło.

Nowe funkcje to m. in. wyświetlacz wrażliwy na nacisk (3D Touch) i opcja Live Photo, pozwalająca uchwycić 3 sekundowe “ruchome zdjęcia”.

2016 iPhone SE

Wypuszczony w zeszłym roku niewielki iPhone SE oznaczał koniec epoki wielkich telefonów. Sprzedawany za 399 dolarów najnowszy iPhone wyglądał dokładnie jak wersja 5S, jednak wyposażony był w szybsze oprogramowanie oraz opcje zabezpieczenia ID.

4 calowy ekran stanowił ukłon w stronę klientów nie przekonanych do dużych urządzeń.

2017 iPhone 7 i iPhone 7 Plus

Tegoroczne modele, mimo zachowania podstawowego wyglądu, cechują się znacznymi zmianami – dwu kamerowym systemem dla wersji Plus, wodoodporną obudową, oraz rezygnacją z jedynego mechanicznego przycisku “home” na rzecz w pełni cyfrowego.

Jednak największą zmianą, “odważną” jak ogłasza Apple, jest usunięcie portu do słuchawek. Odwrotu już nie będzie.