8 lat temu

Czy prawidłowo ładujesz swój smartphone?

To że twój smartphone wytrzymuje tylko jeden dzień na naładowanej baterii jest też wynikiem nieprawidłowego ładowania. Oto kilka porad jak przedłużyć jej żywotność.

smartfon

Większość z nas ma zakodowane, że krótkie „porcje” ładowania są szkodliwe dla baterii i lepiej jest zaczekać z ładowaniem, do kiedy ta będzie już prawie na wyczerpaniu. Okazuje się, że nie mogliśmy być w większym błędzie.

Na stronie producenta baterii firmy Cadex, nazywanej Uniwersytetem Baterii, zaprezentowano szczegółowy mechanizm, w jaki sposób litowo-jonowe baterie w naszych smartphonach reagują na swoje własne napięcie powstające w baterii. Podobnie jak w przypadku ludzi rozciągnięte okresy występowania takiego napięcia mogą powodować uszkodzenia, zmniejszając w efekcie żywotność sprzętu.

Jeśli chcecie przedłużyć czas działania waszej baterii musicie zmienić kilka rzeczy.

Nie trzymaj telefonu podłączonego do ładowania, jeśli bateria już jest naładowana

Zdaniem firmy Cadex pozostawianie baterii podłączonej do ładowarki przez długi czas po całkowitym naładowaniu się akumulatora (jak dzieje się to podczas ładowania w nocy) może w dłuższej perspektywie szkodzić twojemu sprzętowi.

Po pełnym naładowaniu baterii, jeśli pozostawimy telefon nadal podłączony do ładowarki, będzie on starał się utrzymać 100% naładowania „ciągnąc” małe ilości energii koniecznie do podtrzymania 100% mocy. To powoduje, że bateria pozostaje w stanie wysokiego napięcia, które jest obciążające dla procesów chemicznych odbywających się w jej wnętrzu.

Uniwersytet Baterii szczegółowo wyjaśnia w jaki sposób się to dzieje, jednak dla laików powinno wystarczyć podsumowanie: kiedy akumulator zostanie naładowany odłącz go od źródła zasilania.

To jak rozluźnienie mięśni po wysiłku fizycznym. Nasze ciało również nie byłoby zbyt szczęśliwe działając na intensywnych obrotach przez wiele godzin.

W zasadzie najlepiej w ogóle nie ładować baterii na 100%

Jeśli oczywiście nie jesteś w sytuacji, że jest to konieczne. Zdaniem Battery University litowo-jonowe baterie nie potrzebują być w pełni naładowane, nie jest to również pożądane.

Tak naprawdę lepiej pozostawić baterię lekko nie naładowaną, ponieważ wysokie ciśnienie powoduje powstanie napięcia w baterii i jej osłabienie w przyszłości.

Ładuj swój telefon kiedy tylko to jest możliwe

Okazuje się, że dla naszych telefonów jest o wiele lepiej jeśli podładowujemy go od czasu do czasu niż gdy włączamy go dopiero po rozładowaniu.  Zdaniem Cadex najlepiej jest podłączać telefon do ładowania, gdy osiągnie poziom poniżej 10% energii.

Oczywiście dla większości osób nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie, lepiej jest więc ładować telefon w krótkich okresach, kiedy tylko to jest możliwe, nawet kilka razy dziennie. Spowoduje to, że baterię będzie działać optymalnie dłużej oraz cały dzień będzie uzupełniana.

Trzymaj ją w chłodzie

Baterie smartphonów są tak wrażliwe na ciepło, że nawet Apple sugeruje usunięcie wszelkich przedmiotów, które izolują ciepło w iPhone podczas ładowania.

„Jeśli zauważysz, że urządzenie nagrzewa się podczas ładowania, w pierwszej kolejności wyjmij go z etui”.

Jeśli znajdujesz się w słońcu, trzymaj telefon zakryty. Ochroni to zdrowie twojego akumulatora.