8 lat temu

Jak światło smartphona wpływa na nasz organizm?

swiatlo-smartphone

Podpowiem tylko, że tragicznie…

Mimo, iż trudno uwolnić się od sprawdzania co chwilę swojego smartphona, zdecydowanie powinniśmy przestać to robić, zwłaszcza w nocy. Dlaczego? Ekran telefonu emituje jasnoniebieskie światło, dzięki któremu możemy wygodnie czytać i oglądać zdjęcia nawet w najjaśniejszy słoneczny dzień.

W nocy jednak tę bijącą z telefonu jasność nasz mózg myli z dziennym światłem, przez co przestaje wytwarzać melatoninę – hormon dający sygnał „czas do spania”. Tym samym korzystając ze smartfona wieczorową porą, możemy rozregulować sobie naturalny cykl snu, co z kolei prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

W jakiś sposób niebieskie światło smarphona wpływa na mózg?

Zakłócenia w naturalnym rytmie snu mogą powodować dekoncentrację i osłabiać pamięć kolejnego dnia. Nie dość relaksujący sen, spowodowany pobudzeniem organizmu przez światło, może pogarszać możliwości uczenia się. Natomiast w dłuższej perspektywie niedobory snu mogą prowadzić do powstawania neurotoksyn w mózgu. W perspektywie czasu ich nagromadzenie może powodować, że zasypianie będzie stawać się jeszcze trudniejsze.

Podczas snu nasze neurony odpoczywają, jednak co ważniejsze w tym czasie do pracy włączają się pomocnicze komórki zwane glejowymi, które odżywiają neurony i oczyszczają je z wyprodukowanych w czasie aktywności toksyn.

Osoby z ograniczoną ilością melatoniny oraz ci, których zegar biologiczny jest rozchwiany, są bardziej podatni na depresje. Zaburzając produkcję melaniny, światło smartphonów może też wpływać na pracę innych hormonów, np. tych odpowiedzialnych na kontrolę uczucia głodu, zwiększając potencjalnie ryzyko otyłości.

Istnieją również dowody wskazujące, że niebieskie światło uszkadza nasz wzrok, wpływając niekorzystnie na siatkówkę. Jednak aby ostatecznie potwierdzić tę tezę koniecznych jest więcej badań. Na razie lekarze sprawdzają, czy niebieskie światło telefonu może prowadzić do katarakty.

Ponadto istnieje powiązanie między ekspozycją na światło w nocy i zaburzeniami snu, a wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi i prostaty!

Aby zaoszczędzić sobie tych zatrważających konsekwencji konieczne jest więc postawienie zdrowego snu za priorytet. Każdy z nas powinien odstawić świecące ekrany przynajmniej na godzinę przed planowaną porą pójścia do łóżka.

Niestety prócz rozważnego korzystania z urządzeń elektronicznych, nie ma innych metod na przezwyciężenie negatywnych skutków świecących ekranów. Wszystko więc w naszych rękach.