7 lat temu

Ciemne strony bycia super inteligentnym

Można by pomyśleć, że inteligentnym ludziom, żyje się łatwiej. Mają lepszą pracę, lepiej rozwiązują problemy i z pewnością muszą być nieskończenie bardziej zadowoleni z życia.

Jednak na pytanie zadane na portalu Quora.com „kiedy inteligencja staje się przekleństwem?” padło całkiem sporo nieoczekiwanych odpowiedzi. Użytkownicy napisali o absurdalnie wysokich oczekiwaniach, oraz byciu postrzeganym jako arogancki bufon.

Poniżej niektóre z najbardziej zastanawiających odpowiedzi oraz uzasadnienie naukowe danych problemów.

Często myślisz zamiast czuć

Jeden z użytkowników stwierdził, że na ogół rozumie swoje emocje i bardzo dobrze może o nich opowiedzieć innym ludziom, ale nigdy nie odczuwa ulgi przy ich wyrażaniu.

„Jest to wspólny problem dla ludzi inteligentnych, a zwłaszcza tych, którzy są bardzo rozwinięci werbalnie. Używają słów jako zasłony dymnej. Mniej rozmowni ludzie artykułują swoje odczucia poprzez fizyczność. Krzyczą, kopią coś, szlochają, tańczą lub skaczą z radości … Kiedy skończę wyjaśniać moje uczucia innym one nadal tkwią we mnie, tylko teraz mają etykietę z nazwami”.

Opisane przez użytkownika problemy uwydatniają rozróżnienie między umiejętnościami poznawczymi a emocjonalnymi. Naukowcy nie potrafią powiedzieć na pewno, czy i jak te dwa czynniki są powiązane, ale kilka badań sugeruje, że wysoka inteligencja emocjonalna kompensuje niskie zdolności poznawcze, przynajmniej w miejscu pracy.

Innymi słowy wydaje się, że ludzie, którzy są bardzo inteligentni nie muszą polegać na umiejętnościach emocjonalnych do rozwiązywania problemów.

2. Ludzie oczekują, że będziesz najlepszy

“Wszyscy automatycznie oczekują od ciebie, że będziesz najlepszy. Nie masz z kim rozmawiać o swoich słabości i niepewności. Co więcej boisz się, co by się stało, jeśli nie sprostasz oczekiwaniom. To sprawia, że jesteś tak zapobiegliwy, obawiając się swojej porażki, że nie możesz sobie pozwolić na podjęcie ryzyka obawiając się, że co by się stało, jeśli się nie powiedzie”.

Autorzy portalu PsychologyToday.com, twierdzą, że rodzice na ogół bardziej martwią się o osiągnięcia swoich dzieci, jeśli są one inteligentne i dobrze radzą sobie w szkole. Jak wskazują dalej psychologowie „czasami może prowadzić to do zbyt dużej koncentracji na tym, co robią dzieci, a nie na tym kim są”.

3. Za dużo myślisz

Częstym problemem wskazywanym przez internautów jest to, że spędzają oni zbyt dużo czasu na kontemplacji i analizie sytuacji. Inteligentni ludzie zbyt dużo czasu spędzają próbując znaleźć rozwiązania na egzystencjalne problemy. Często dochodzą jednak do wniosku, że cała nasza rzeczywistość jest tylko “marnym pyłem”.

Badania opublikowane w 2015 roku wykazały, że inteligencja werbalna faktycznie jest powiązana z zamartwianiem się i nadmiernym rozmyślaniem o problemach.

Z praktycznego punktu widzenia jest to o tyle niekorzystne, że inteligentni ludzie mogą mieć problemy z dokonywaniem wyborów. Zrozumienie możliwych konsekwencji podjętych decyzji, zwłaszcza z tendencją do nadmiernego analizowania ewentualnych następstw, powoduje, że decyzja ostatecznie może nie zostać podjęta.

4. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak niewiele wiesz

Jako super-inteligentny często zdajesz sobie sprawę z granic własnego poznania. Nie ważne ile starań w coś włożysz, nigdy nie będziesz w stanie nauczyć się i zrozumieć wszystkiego.

Inteligencja jest przekleństwem, ponieważ … im więcej wiesz, tym bardziej czujesz, że wiesz mniej. Zgadza się to z badaniem Justina Krugera i Davida Dunninga, którzy stwierdzili, że im mniej inteligentna osoba tym bardziej przecenia swoje możliwości poznawcze – i vice versa.

W jednym z eksperymentów, które doprowadziły do tych wniosków, studenci, którzy znaleźli się w najsłabszej grupie uczestników testu przecenili liczbę pytań, na które udzielili poprawnej odpowiedzi o prawie 50%. Tymczasem ci, którzy znaleźli się w kwartale najlepszych nieznacznie zaniżyli tę liczbę.

5. Wprowadzasz innych w zakłopotanie

Kiedy wiesz, że ktoś powiedział coś zupełnie bzdurnego, trudno stłumić chęć wyjaśnienia.

“Bycie inteligentnym jest porażką jeśli poprawiając ludzi za każdym razem doprowadzasz do tego, że znajomi przestają się z tobą spotykać i rozmawiać”.

Albo musisz nauczyć się lepszej wrażliwości na uczucia innych ludzi, którzy mogą czuć się zakłopotani taką sytuacją, albo ryzykujesz utratę znajomych i przyjaciół.