7 lat temu

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy wkładasz palec w pępek?


Co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy wkładasz palec w pępek?

Może dawno nie grzebaliśmy w pępkach, więc dla przypomnienia powiem, że uciskając pępek, większość z nas poczuje dwie rzeczy. Trochę łaskotania w pachwinie i trochę śmiesznego nacisku na pęcherz, tak jakby chciało nam się siku, ale… dlaczego?

Przyczyna takiego efektu okazuje się bardzo prosta

Same pępki nie są tak mocno unerwione, ale część tkanek znajdująca się pod nimi jest unerwiona tak, że w drodze do rdzenia kręgowego łączą się z wiązkami nerwów z naszego pęcherza i cewki moczowej. Kiedy naciskamy na zakończenia nerwowe pod pępkiem, to przez te połączenia wysyłany zostaje impuls do mózgu. Mózg nie jest w stanie zidentyfikować, skąd otrzymał impuls, dlatego wytwarza w nas to dziwne, łaskoczące, a czasem nieprzyjemne odczucie w okolicach pachwiny, a także wrażenie potrzeby oddania moczu.

Nasz mózg nie jest w stanie stwierdzić, że ktoś właśnie grzebie mu w pępku, więc impulsy nerwowe wytwarzają w nas fałszywe poczucie, że to właśnie w cewce moczowej coś się znajduje i podrażnia jej ścianki. To taka neurologiczna teleportacja palca „grzebalca” z pępka do cewki. Po prostu możesz się posmyrać palcem po cewce, trzymając go w pępku.

Co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy wkładasz palec w pępek?

Różnice anatomiczne i pępek

Niektórzy ludzie mają bardziej unerwione to magiczne miejsce pod pępkiem i wystarczy lekko dotknąć, by oszukać mózg, jednak większość z nas ma to miejsce unerwione słabo, bądź przez zapuszczaną na zimę oponkę nieco ciężej jest się tam dostać i żeby poczuć to, o czym mowa, należałoby dość mocno nacisnąć palcem na sam środek pępka. Nie zadziała wiercenie, świdrowanie i głaskanie po ściankach, chodzi o wsadzenie palca w sam środek dziury i naciśnięcie „guzika”.

Jeśli wiemy już, co sprawia, że nasze pępki są tak wyjątkowymi miejscami na mapie naszych ciał, to przejdźmy do kolejnej ciekawostki: zdecydowana większość z czytelników w trakcie czytania tego krótkiego tekstu wsadziła sobie palec w pępek.

Niektórzy nawet dwa razy!

Źródło: 1, 2