8 lat temu

Niesamowite konstrukcje stworzone przez zwierzęta

Nie tylko człowiek przetwarza otaczający nas krajobraz – oto zwierzęta, które poszczycić się mogą niezwykłymi osiągnięciami architektonicznymi.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-61152

Towarzyskie Tkacze – ptaki żyjące w RPA, Namibii i Botswannie, tworzą ogromnych wielkości gniazda, w których mogą pomieścić się dziesiątki ptaków wielu pokoleń. Gniazda te zrobione z patyków i trawy, są niezwykle trwałe. Głębsze komory we wnętrzu utrzymują wyższą temperaturę w nocy, dzięki czemu ptaki nie zmarzną.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-12074

Zielone mrówki tkacze żyjące w Afryce środkowej i południowo-wschodniej Azji zbierają opadłe liście i sklejają je za pomocą jedwabiu wytworzonego przez larwy. Poszczególne gniazda mogą składać się od jednego liścia aż do konstrukcji sięgających pół metra wysokości.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-99343

Bobry tworzą tamy, aby zalać pasujący im obszar lasu do odpowiedniej głębokości. To pozwala im na uniknięcie kontaktu z drapieżnikami. Niektóre z nich potrafią być naprawdę potężne – największa znana tama w kanadyjskim Parku Narodowym Wood Buffalo rozciąga się na blisko 850 m! Drugą co do wielkości znaną budowlą tych gryzoni jest licząca 652 m tama w Three Forks w amerykańskim stanie Montana.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-78865

Wśród os występuje podział – w niektórych gatunkach osobniki żyją indywidualnie lub wręcz niekiedy prowadzą pasożytniczy tryb życia. Osy społeczne budują z kolei obszerne gniazda z miazgi roślinnej, żywicy i innych materiałów naturalnych. W środku gniazdo podzielone jest na wewnętrzne „arkusze” o strukturze plastra miodu. Mimo iż w wyglądzie ich wnętrza przypominają gniazdach pszczół miodnych, wykonane są w rzeczywistości z innego materiału.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-77265

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-79229

Lasówka złotogłowa buduje swoje gniazdo z dość solidnych materiałów – błota i gliny. Te mocne konstrukcje pozwalają zabezpieczyć się przed drapieżnikami. Po ich opuszczeniu domek może zostać zamieszkany przez innego ptaka.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-81465

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-96371

Kacyk Montezumy żyjący w Ameryce Środkowej buduje swoje gniazdo z winorośli i traw. Ptak ma przy tym blisko 50 cm długości – potrzebuje więc solidnego gniazdka. Ptaki te żyją w stadach liczących po około 30 osobników.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-17632

Altannik zasłużył sobie na swoje miano z powodu nietypowego gniazda – altany usytuowanej na ziemi. Samce budują altanki jako prawdziwe „gniazdka miłości”, chcąc zachęcić samice do kopulacji. Jest to iście wyrafinowany designer w zwierzęcym świecie – przyozdabia wnętrze altanki jagodami, kwiatami, a nawet chrząszczami wszystko, aby zwrócić uwagę samic. Po dokonaniu tego wielkiego wysiłku samice nie korzystają jednak z altanki, wychowując młode.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-16869

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-26147

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-46521

Termity jako gniazda stawiają wysokie pionowe kopce zwane termitierami. Ich rozmiar jest imponujący, biorąc pod uwagę wielkość pojedynczego termita. Owady żyją jednak w wielkich koloniach. Kształt i usytuowanie ma pomóc kolonii w utrzymaniu kontroli termicznej w kopcu.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-39760

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-98773

Większość jaskółek buduje swoje gniazda z najróżniejszych materiałów, część jednak nie buduje ich w ogóle, decydując się na zajęcie którejś z istniejących już dziupli. Te, które decydują się na budowę, jako podstawowy budulec wykorzystują… swoją własną ślinę. Co zaskakujące, stworzone w ten sposób domki są jadalne i uważane za przysmak przez amatorów kulinarnych niezwykłości.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-10091

Chruściki to niewielkie owady występujące także w Polsce. Najwięksi przedstawicie tego gatunku, występują w Himalajach. Poczwarka przechodzi kilka etapów, zanim stanie się dorosłym owadem. W jednym z nich buduje sobie pancerz, obtaczając swój kokon w kamykach, piasku, muszelkach i innych przybrzeżnych materiałach. Elementy łączy ze sobą przy pomocy swojego własnego jedwabiu, we wnętrzu takiego pancerzy żyje spokojnie do czasu całkowitej przemiany.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-30255

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-72743

Tkacze Baya budują swoje eleganckie wiszące gniazda na kolczastych drzewach palm i akacji lub nad akwenami wodnymi, gdzie drapieżniki nie będą mogły ich dosięgnąć. Gniazda często występują w koloniach, choć istnieją również pojedyncze.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-25385

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-70904

Największe europejskie mrówki rudnice budują imponujące gniazda w kształcie kopców, wprost na ściółce leśnej. Kilka sąsiadujących ze sobą kopców może być tworem jednej kolonii, jako zabezpieczenie przed ewentualnymi katastrofami jako druga siedziba kolonii.
Całe życie pszczoły miodnej kreci się wokół ich gniazd. W gniazdach stworzonych z wosku wychowują nowe pokolenia owadów i przetwarzają pyłek na życiodajny pokarm.

bizarre-and-beautiful-homes-build-by-animals-96299