Najlepsze GIFy pokazujące świat widziany przez mikroskop
Nieważne jak dobry masz wzrok i tak nie jesteś w stanie zobaczyć wszystkiego.
Istnieje niezauważalny świat małych rzeczy, które są zarówno fascynujące, jak i niepokojące. Dzięki mikroskopom można uzyskać inną perspektywę, obserwując dobrze znane elementy życia.
Oto Gify ukazujące świat w dużym powiększeniu.
Cięcie stali
Ten GIF pokazuje cięcie cienkiego arkusza stali. Jeżeli się przyjrzycie, zauważycie, że jedynie czubek ostrza bierze udział w cięciu. Dobrze widoczne jest też powstawanie lekkiego wygięcia, gdy arkusz się rozchodzi.
Wiercenie w metalu
Zapewne każdy widział na własne oczy proces tworzenia wiórów metalowych podczas wiercenia wiertarką. Z bliska wygląda to jednak zaskakująco miękko.
Płyta winylowa
Mikroskop elektronowy ujawnia skomplikowany wzór w rowkach płyty winylowej. Igła, sunąc wzdłuż rowków, porusza magnes otoczony przez cewki metalu. Indukowany prąd jest wzmacniany i tak otrzymujemy dźwięk.
Żądła meduzy
Mikroskopijny widok macki pokazuje, co się dzieje, gdy meduza coś żądli. Istoty te posiadają wyspecjalizowane komórki zwane komórkami parzydełkowymi. Wewnątrz takiej komórki powstaje struktura w kształcie wypełniającego ją prawie całkowicie kulistego lub owalnego pęcherzyka o elastycznej ścianie. Wewnątrz pęcherzyka znajduje się długa, zwinięta nić lub przewód, który przy mechanicznym lub chemicznym podrażnieniu knidocylu zostaje wyrzucony z dużą siłą i prędkością około 3 m/s, wbija się w ciało napastnika albo potencjalnej ofiary.
Skrzydło motyla
Motyle to inaczej łuskoskrzydłe. GIF wyjaśnia, skąd wzięła się nazwa – skrzydła motyli (i ciem) pokryte są drobnymi łuskami. Ich powierzchnia jest nierówna, zazwyczaj bruzdkowana albo żeberkowata, a kształty mogą mieć szerokołopatkowe, włoskowate lub elipsowate.
Nużeniec ludzki – pasożytniczy roztocz
Wielkość jego ciała wynosi 0,3-0,4 mm długości. Osobniki żerują aktywnie nocą, za dnia wgryzając się głębiej w skórę. Bytuje on w gruczołach łojowych skóry człowieka i torebkach włosowych, wywołując chorobę zwaną nużycą, która przejawia się w postaci ropiejących krost.
Bakteria
Ten GIF pokazuje, jak maleńkie może być życie. Na początku pokazany jest mały skorupiak z rzędu obunogów. Ma długość kilku milimetrów. Na jego „twarzy” jest okrzemka – jednokomórkowy glon. Następnie w miarę zbliżania widzimy bakterię żerującą na tej okrzemce.
Biologiczna forma przekładni mechanicznej u małych owadów z rodziny planthoppers
Tkanki, przypominające koła zębate zaobserwowano w stawach tylnych nóg, młodych osobników. (CZYTAJ WIĘCEJ...)
Zimne spawanie
Spawanie na zimno po raz pierwszy rozpoznano jako zjawisko dotyczące materiałów w 1940 roku. To właśnie wtedy odkryto, że dwie czyste, płaskie powierzchnie podobnego metalu ulegną scaleniu, jeśli stykają się ze sobą w próżni.
Białe krwinki w ataku
Leukocyty, czyli białe krwinki to elementy morfotyczne krwi. Posiadają zdolność ruchu. Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed patogenami, takimi jak wirusy i bakterie. Na GIFach widzimy, jak ścigają i niszczą bakterię i nicienia. (CZYTAJ WIĘCEJ…)
Nanoboty poruszane plemnikami
Naukowcy z Niemiec parę lat temu stworzyli nanobota napędzanego plemnikami. Składają się one z nanocząsteczek magnetycznych o odpowiednich wymiarach, dobranych tak, aby komórki spermy mogły dostać się do środka. Plemniki zapewniają ruchu, a pole magnetyczne może być używane do sterowania nanobotem. Roboty pomagają słabym plemnikom dostać się do jajeczka i je zapłodnić.
Ugryzienie komara
Okazuje się, że trąbka, którą komary wysysają krew, nie jest pojedynczym kanalikiem. W rzeczywistości jest to zaawansowany system kilku igieł, które ułatwiają komarom działanie. (CZYTAJ WIĘCEJ…)