4 lata temu

24. Festiwal Nauki

Festiwal Nauki

24. Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 18-27 września jak zawsze na terenie Warszawy i okolic.

Podobnie jak w latach ubiegłych można będzie uczestniczyć tradycyjnie w różnego typu spotkaniach w pracowniach, laboratoriach, salach seminaryjnych i audytoriach. Odbędą się debaty, wykłady, pokazy, warsztaty, wycieczki naukowe oraz gry miejskie. Niektóre z imprez będą transmitowane na żywo w internecie.

Spotkania online na żywo: niektóre wykłady, warsztaty czy pokazy będą dostępne wyłącznie przez internet, bez udziału publiczności. Uczestniczyć w nich będzie można online w czasie rzeczywistym. Pozwoli to na udział w imprezie znacznie większej liczbie osób, także tych mieszkających daleko od Warszawy.

Spotkania zarejestrowane: specjalnie na potrzeby tegorocznego Festiwalu Nauki niektóre wykłady czy prelekcje zostały nagrane wcześniej i będzie je można obejrzeć w sieci.

Zapowiada się ciekawie! 5 debat głównych, 4 spotkania całodniowe, 109 spotkań klubowych (od poniedziałku do piątku), 12 „Wieczorów z nauką”, 115 spotkań weekendowych oraz 7 wystaw. Przygotowanych jest również 14 spotkań dla najmłodszych uczestników festiwalu. W organizacji tych wydarzeń bierze udział 95 instytucji naukowych: wyższych uczelni, muzeów czy instytutów Polskiej Akademii Nauk.

Tematyka debat głównych będzie zróżnicowana: 18 września o godz. 18:00 wyruszymy w przyszłość poprzez rozmowę o komputerze kwantowym, debatę poprowadzi prof. Jarosław Arabas. Następnie dowiemy się, skąd jesteśmy, na czym polegała ewolucja, skąd wzięły się złożone molekuły organiczne i co było pierwotnym źródłem energii do reakcji syntezy podczas debaty „Powstanie życia na Ziemi”, którą poprowadzi prof. Krzysztof Dołowy w niedzielę 20 września o godz. 17:00. Z kolei w 40-lecie powstania wielkiego ruchu społecznego „Solidarność” odbędzie się debata pt. „Spełnione i niespełnione marzenia – Solidarność i transformacja” w piątek 25 września godz. 18:00 poprowadzona prof. Krzemińskiego. A następnego dnia, w sobotę 26 września o 17:00 odbędzie się debata „Jaka będzie następna pandemia, czyli co nadejdzie po COVID-19?”, podczas której prelegenci wskażą kierunek, z którego nadejdzie (a może już jest?) kolejne zagrożenie dla całej ludzkości.

Zakończenie będzie kosmiczne, o cudownym wieku astronomii – podyskutujemy 27 września o godz. 17:00 podczas debaty „Nowy Wspaniały Wszechświat”, którą poprowadzi dr Stanisław Bajtlik tuż po wreczeniu – jak to ma miejsce już od kilkunastu lat – cenionej nagrody „Złota Róża”, która przyznawana jest autorce lub autorowi najlepszej polskiej książki popularnonaukowej wydanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Przypominamy, że wstęp na imprezy jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Na niektóre spotkania – odpowiednio oznaczone w programie – obowiązują zapisy.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: festiwalnauki.edu.pl
Facebook: FestiwalNaukiwWarszawie
Twitter: @FNWarszawa
Kanał na YouTube: FnwWarszawie

 

Festiwal Nauki