8 lat temu

Wojna we wnętrzu ludzkiego organizmu

1280px-Scanning_electron_micrograph_of_Methicillin-resistant_Staphylococcus_aureus_(MRSA)_and_a_dead_Human_neutrophil_-_NIAID

W Twoim organizmie nieustannie rozgrywa się walka, o której nie masz pojęcia. Ten film pokazuje niezwykły świat naszego ciała widoczny pod mikroskopem.

Film uświadamia nam, że składamy się z bakterii i drobnoustrojów w większym stopniu, niż myślimy. W naszym organizmie żyją tryliony bakterii. Szacuje się, że jest ich 100 000 000 000 000 mikrobów w ciele przeciętnego człowieka. Trudno to sobie wyobrazić?

Pomimo tego, że tworzą dużą część nas samych (w rzeczywistości około 90% komórek w naszym ciele to nie są komórki ludzkie), dopiero od niedawna zaczynamy dostrzegać i rozumieć ich funkcje. Powstają opracowania w oparciu o badania z Harvardu, Caltech czy Narodowych Instytutów Zdrowia, dające wgląd w to, co wiemy o mikroorganizmy mieszkających w nas.

Bakterie i drobnoustroje odgrywają ważne role w wielu podstawowych procesach życiowych człowieka. Nasz mikrobiom nie jest przypadkowy. Bakterie uzupełniają funkcje swojego ludzkiego gospodarza.

Dzięki najnowszym osiągnięciom technologii mamy możliwość podejrzeć, co dzieje się w naszym wnętrzu, na poziomie mikroskopowym.

Warto poświęcić chwilę, aby lepiej zrozumieć siebie.