7 lat temu

10 niecodziennych zastosowań Coca-Coli

Coca-Cola jest rozpoznawana na całym świecie, jest to najbardziej wartościowa marka w historii marketingu. Zwrot „Cola–Cola” jest drugim najpowszechniej znanym zwrotem na świecie po „hello”. W wielu miejscach kupienie Coli – o ironio – jest łatwiejsze i tańsze niż butelki czystej wody.

coke

Choć firma próbuje przedstawiać się jako zaangażowaną społecznie i świadomą ekologicznie, w rzeczywistości mocno uczestniczy w zanieczyszczaniu i nadmiernym zużyciu wody. Dodatkowo wysoka kwasowość Coli rodzi wiele pytań o toksyczność produktu – jego pH jest o jeden punkt wyższe niż kwasu akumulatora samochodowego!

W badaniu sponsorowanym przez National Heart, Lung and Blood Institute, naukowcy odkryli, że w trakcie czterech lat trwania badań, osoby, które spożywają przynajmniej jedną puszkę Coli dziennie miał 44% wyższe ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego.

Badanie na grupie ponad 2400 mieszkańców Massachusetts w średnim wieku wykazało również, że osoby pijące codziennie Cole narażone są na następujące problemy zdrowotne:

 •  31% większe ryzyko otyłości,
 • 30% wyższe ryzyko zwiększenia się obwodu talii,
 • 25% wyższe ryzyko rozwinięcia wysokiego poziom trójglicerydów we krwi lub podwyższonego poziomu cukru,
 • 32% większe ryzyko obniżenia się poziomu dobrego cholesterolu,
 • 48% zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu w porównaniu z osobami, które nie piły Coli w ogóle.

Dodatkowo niezwykle wysoka, ekstremalna wręcz, kwasowość Coli sprawia, że napój świetnie sprawdza się jako środek czyszczący.

Skala pH liczona jest od poziomu 0 do 14 – od 0 do 7 mamy do czynienia z odczynem kwaśnym, od 7 do 14 z zasadowym. Poziom kwasowości wody wynosi 7, poziom kasowości baterii akumulatora 1. Testy na kwasowość Cola-Coli wykazały, że napój plasuje się na poziomie 2,5. To powoduje, że można go używać do sprzątania!

Oto 10 domowych zastosowań Coli w rękach idealnej pani domu – czy po tym, co przeczytacie, jeszcze kiedyś weźmiecie Cole do ust?

 1. Usuwanie rdzy: metoda może być zastosowana przy użyciu tkaniny, gąbki, a nawet foli aluminiowej zanurzonej w Coca-Coli.
 2. Usuwanie plamy krwi z ubrań i tkanin.
 3. Usuwanie plam oleju z chodnika – szoruj powierzchnie przy użyciu Coli, po czym przemyj wodą.
 4. Czyszczenie przypalonych garnków: namocz naczynie w Coli, a następnie spłucz woda.
 5. Czyszczenie silnika: dystrybutorzy Coli od dekad wykorzystywali tę technikę.
 6. Czyszczenie zaburzonych monet: zamocz stare monety w napoju, a wszelkie osady zejdą.
 7. Usuwanie plam z porcelany.
 8. Czyszczenie toalety: zamiast wybielacza wystarczy wlać do muszli Cole i pozostawić na jakiś czas.
 9. Cola razem z folią aluminiową nada chromowi blask.
 10. Usuwanie farby z metalowych powierzchni: namocz ręcznik Colą, połóż na powierzchni, z której chcesz usunąć farbę i odczekaj.

Jak widać Cola ma wiele przydatnych zastosowań. Żadne jednak nie zakłada konsumpcji napoju.