8 lat temu

Co się dzieje w twoim organizmie w godzinę po wypiciu puszki Coli?

topphoto_coke

Oto co się dzieje w twoim organizmie w godzinę po wypiciu puszki Coli lub innego słodkiego napoju zawierającego kofeinę.

Jeśli ten słodki, brązowy napój wszedł na stałe do twojej diety, przeczytaj żeby dowiedzieć się, jak oddziałuje on na twoje ciało bezpośrednio po spożyciu – brzmi znajomo?

Pierwsze 10 minut

10 łyżeczek cukru trafia do twojego organizmu. To 100% twojego zalecanego dziennego spożycia! Jednak nie zwymiotujesz od tej przytłaczającej słodyczy – kwas fosforowy powstrzyma smak, utrzymując go na niskim poziomie.

20 minut

Poziom cukru we krwi gwałtownie podnosi się, powodując wybuch insuliny. Twoja wątroba zareaguje na to, próbując przerobić każdą cząsteczkę cukru, którą przechwyci na tłuszczu, a będzie go tego w tym momencie naprawdę bardzo dużo.

40 minut

Absorpcja kofeiny zostanie zakończona. Twoje źrenice rozszerzą się, wzrośnie ciśnienie krwi, jako odpowiedź wątroba wpompuje więcej cukru do krwi. Receptory adenozyny w mózgu będę już zablokowane, zapobiegając uczuciu senności.

45 minut

Twoje ciało podniesie produkcję dopaminy, która pobudzi ośrodki przyjemności w mózgu. Jest to fizycznie odczuwalne tak samo, jak zażywanie heroiny, tak przy okazji.

60 minut

Kwas fosforowy zwiąże wapń, magnez i cynk w dolnej części jelita, stanowiąc dodatkowy bodziec dla twojego metabolizmu. Będzie to też potęgowane przez wysokie dawki cukru i sztucznych słodzików, które także zwiększą wydalanie wapnia.

Moczopędne właściwości kofeiny dadzą się we znaki. Idąc do toalety, usuniesz cały związany w jelitach wapń, magnez i cynk, które miał być skierowane do kości. Pozbędziesz się także sodu, elektrolitów i wody.

Gdy pobudzenie zacznie ustawać, nastąpi spadek cukru. Możesz stać się rozdrażniony i słaby. Teraz dosłownie wydalisz z siebie całą wodę, która była w Coli. Ale zanim to nastąpi, nasycisz ją cennymi składnikami odżywczymi, które twój organizm mógł wykorzystać np. do nawodnienia ciała lub wzmocnienia kości i zębów.

Przyjemnej następnej puszki!