8 lat temu

Czy we wnętrzach czarnych dziur istnieją tunele prowadzące do innych światów?

Być może, jednak z całą pewnością tego nie wiemy.  Takie możliwość otwierałaby całkiem nowe pole rozważań.

czarna-dziura-swiaty

W rzeczywistości nie mamy pojęcia, czym właściwie jest czarna dziura. Dopóki nie będziemy dysponować obserwacyjnymi lub wizualnymi dowodami, fizycy mogą teoretyzować na temat dowolnej liczby możliwości.

Jedną z tych możliwości jest kulisty tunel, który jako hipoteza został po raz pierwszy został zaproponowany w 2014 roku przez naukowców z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju. W nowym badaniu testującym to założenie, fizycy z Sciencias Instituto de Astrofísica Espaço (IA) zaprojektowali symulację tego, co stało by się z obiektem, który znalazłby się we wnętrzu tunelu czarnej dziury.

„To co zrobiliśmy, to przemyślenie fundamentalnych pytań o relację między grawitacją a podstawowymi strukturami czasoprzestrzeni” powiedział Diego Rubiera-Garcia, członek zespołu badawczego z Uniwersytetu w Lizbonie, w komunikacie prasowym.

„W praktyce oznacza to, że porzuciliśmy jedno założenie, które funkcjonuje w ogólnej teorii względności, ale nie ma powodu, by miało funkcjonować również w rozszerzeniach tej teorii”.

Według ogólnej teorii względności Einsteina w centrum czarnej dziury znajduje się osobliwość– punkt jednowymiarowy zawierający ogromną masę w nieskończenie małej przestrzeni, gdzie grawitacja jest tak silna, że przestrzeń, czas i prawa fizyki są zaburzone.

Ale jeśli założymy, że zasady ogólnej teorii względności niekoniecznie są adekwatne do centrum czarnej dziury, osobliwość można usunąć, a to co pozostanie będzie ograniczonej wielkości tunelem.

Korzystając z tego pomysłu, zespół zbadał, co może się zdarzyć w przypadku obiektów, takich jak my, które dotarłyby się do tunelu.
Według badań opublikowanych w czasopiśmie Classical and Quantum Gravity, obiekt wpadający do tunelu czarnej dziury byłby w stanie utrzymać swoją integralność strukturalną.

Tak więc, mimo iż ogólna teoria względności przewiduje, że obiekt zbliżając się do osobliwości czarnej dziury zostanie zgnieciony w jednym kierunku i rozciągnięty w innym nieokreślonym – ulegnie spagettyzacji – obiekt zbliżając się w stronę tunel w centrum czarnej dziury, mógłby być zgnieciony tylko do rozmiaru tunelu.

Teoretycznie obiekt mógłby przetrwać podróż przez tunel i potencjalnie znaleźć się w innym wszechświecie.

Oczywiście dopóki nie zobaczymy czarnej dziury wszystko to pozostaje całkowicie hipotetyczne.