Niezwykłe mózgi zwierząt
Oto 12 przykładów najbardziej niezwykłych mózgów, jakie można znaleźć w ostającym nas świecie.
1. Mózg pająka wylewa się aż do jego odnóży!
Mózgi pająków są tak duże w porównaniu z resztą jego ciała, że wręcz „wylewają” się z ich głów, sięgając nawet do odnóży! Naukowcy z Smithsonian Tropical Research Institute odkryli, że centralny układ nerwowy najmniejszego pająka na świecie, wypełnia przeszło 80% pojemności jego ciała.
2. Pijawki mają 32 mózgi
Pijawki to stworzenia zarówno przerażające jak i niezwykłe. Przyczepiając się do skóry za pomocą przyssawek mogą nie tylko wysysać naszą krew, lecz również wprowadzić do naszego organizmu pasożyty. (Dlatego pijawki stosowane w medycynie są specjalnie hodowane.)
Nie da się jednak zaprzeczysz temu, że istotny te są absolutnie fascynujące – mają 5 par oczu, 300 zębów oraz 32 mózgi. Technicznie mają jeden mózg jednak składający się z 32 zwojów, co w praktyce oznacza właśnie 32 mózgi.
3. Mrówki zombie
W tym przypadku nie tyle sam mózg mrówek jest niezwykły, lecz sposób, w jaki reaguje on na pewien rodzaj trujących grzybów z rodziny cordyceps. Grzyb infekuje owada i zamienia go w coś w rodzaju zombie, manipulując zachowaniem mrówki, w celu rozproszenia swoich zarodników i rozmnożenia się. Co jeszcze bardziej przerażające pasożyt rozwija się w mózgu mrówki. Pasożyt doprowadza do jej śmierci, po czym wyrasta w postaci grzyba wprost z główki swojego karmiciela.
4. Najmniejszy system nerwowy na ziemi
Pomimo, iż ciało osy zawiera oczy, mózg, skrzydełka, mięśnie, narządy wewnętrzne oraz genitalia, maleńka osa z gatunku megaphragma mymaripenne jest mniejsza od jednokomórkowej ameby. Ma ona najmniejszy na świecie system nerwowy wśród owadów.
Kilka neuronów mieszczących się w głowie insekta w okresie dojrzałości staje się dosłownie śmiertelnym niebezpieczeństwem, gdyż w główce owada nie ma na nie miejsca. Powoduje to, że głowa osy po prostu wybucha. Tym sposobem owad żyje jedynie 5 dni.
5. Mały lecz potężny
Mikroskopijny mózg nicienia C. elegans nematode ma tylko 302 neurony, mimo to jest w stanie wykonywać te same funkcje, jak systemy nerwowe wyższych organizmów. Naukowcy badają niesamowite mózgi nicieni, by lepiej zrozumieć mechanizmy, które umożliwiają złożone zachowania. To co odkryją, może pomóc zrozumieć tajemnice ludzkiego mózgu.
6. Morskie skrzywy tracą mózg
Skrzywy to stworzenia przypominające przyssawki. Przyczepiają się do koralowców i pobierają pokarm filtrując wody oceanów. Rozmnażają się generując kijanko-podobne larwy, które rozpraszają w wodzie, by te znalazły nowe miejsca, do których można się przyssać.
Na etapie larwy, skrzywy, mają te same cechy anatomiczne jak ryby, jednak gdy rosną, dosłownie tracą rozum! Gdy przyrosną do nowego miejsca, tracą zwoje mózgu odpowiedzialne za ruch – do końca życia pozostaną w jednym miejscu, więc nie potrzebują już tego elementu.
7. Mózg zmienny w zależności od płci
Nauka już dawno obaliła mit jakoby kobiety były mniej inteligentne od mężczyzn, jednak w pewnych gatunkach znajduje to potwierdzenie.
Ciernik jest popularną rybą żyjącą w morzu bałtyckim. U tego gatunku widać wyraźną rozbieżność w wielkości mózgu u samic i samców. Naukowcy spekulują, że może to być spowodowane tym, że samce pełnią bardziej ambitną rolę – budują gniazdo, wykonują tańce godowe i opiekują się jajami, podczas gdy samice muszą jedynie wybrać partnera i złożyć jaja.
8. Poduszka powietrzna w mózgu dzięcioła
Jak to się dzieje, że dzięcioł nie doznaje uszkodzeń mózgu, gdy wali w pień drzewa? Czaszki wszystkich ptaków są dosyć skomplikowane w budowie, składając się z wielu pustych w środku kości – czaszka średniego ptaka to zaledwie 1% masy jego ciała. Dzięcioł jest dodatkowo wyposażony w mechanizm mający chronić go przed urazami – specjalne komory powietrzne.
9. Zbyt mała czaszka
Spaniel Cavalier king charles jest częstym ulubieńcem domowników za sprawą swojego urzekającego wyglądu i miłego usposobienia. Niestety „upiększanie” rasy prowadzone przez stulecia, które doprowadziło do tego uroczego wyglądu, spowodowało również bardzo ciężki problem medyczny zwany jamistością rdzenia (syringomyelia).
W skrócie – mózg psa jest za duży, aby zemścić się w czaszce. Przypadłość ta dotyka co trzeciego psa, powodując u niego silne bóle.
ZOBACZ TAKŻE: Oto jak zmieniły się rasy psów przez ostanie sto lat
10. Sroki inteligentne jak szympansy
Krukowate to grupa ptaków obejmująca m. in. kruki, gawrony, kawki, sójki i sroki – są one o wiele mądrzejsze niż większość z nas przypuszcza – prawdopodobnie są tak mądre jak naczelne. Mają niezwykłą pamięć, umiejętności społeczne oraz są zdolne do używania narzędzi.
Ich umiejętność wykorzystania patyków, do zdobycia pożywienia, przewyższa niektóre szympansy! Obserwując je można również zauważyć, że chowając jedzenie w ziemi robią czasem fałszywe skrytki, tak by zdezorientować potencjalnych podglądaczy.
(Film jest po angielsku, ale zachęcamy, żeby obejrzeć go do końca.)
11. Delfiny mają mózgi większe niż ludzie
Walenie, takie jak delfin butelkonosy, mają zdolność do rozpoznawania ludzkiej twarzy, zapamiętywania oraz rozwiązywania problemów, co oficjalnie czyni je najbliższymi pod względem inteligencji do ludzi.
Kora mózgowa delfinów jest bardziej skomplikowana niż u człowieka, jej struktura pozwala zwierzętom na samoświadomość! Świadomość samego siebie znalazła się pod lupą naukowców po tym, gdy na terenie parku wodnego Seaworld waleń zabił swojego trenera. Naukowcy starali się odpowiedzieć czy zwierzę zrobiło to bezmyślnie czy celowo.
12. Ludzki mózg
Oczywiście człowiek również należy do świata zwierząt, nasz mózg jest na tle innych zwierząt czymś wręcz niebywałym. Jest o wiele bardziej rozwinięty, jednak jego złożoność jest w dalszym ciągu poza naszym pojęciem.
Mózg zużywa 20% całego tlenu jaki wykorzystuje nasz organizm, może przetwarzać informacje z prędkością 119 metrów na sekundę i wytrzymać 6 minut bez tlenu.