9 lat temu

Dziura ozonowa największa od 30 lat!

spozonemaxarea_omi_2015275

Nowinki dostarczone przez Instrument Monitorujący Ozon (OMI) na satelicie NASA Aura.

Poniższe zdjęcie przedstawia stan „dziury ozonowej” dnia 2 października bieżącego roku, wtedy to OMI zanotował największy w tym roku rozmiar zjawiska. Widoczna przestrzeń liczy 28,2 milionów kilometrów kwadratowych!

Jest to czwarty co do wielkości wynik, zanotowany przez satelitę od 1979 roku! Największa do tej pory dziura ozonowa została zaobserwowana 9 września 2000 roku, kiedy to osiągnęła rozmiary 29,9 milionów kilometrów kwadratowych.

Dziura ozonowa nie jest rzeczywistą dziura – jest to to określenie obszaru, o niskiej kondensacji ozonu (poniżej 220 jednostek Dobsona). Na widocznym zdjęciu obszary te zaznaczone są kolorem niebieskim oraz fioletowym.

Wyniszczanie ozonu jest zjawiskiem sezonowym, rozpoczynającym się każdego roku w okresie arktycznej wiosny i osiągając swój szczyt w połowie września i na początku października.

W 2015 roku ekspansja zaczęła się powoli, by następnie gwałtownie przyśpieszyć. Przeciętnie osiągany rozmiar, w okresie września i października, to w 2015 roku 25,6 miliona kilometrów kwadratowych – również czwarty największy średni roczny wynik, jaki kiedykolwiek zanotowany. Rekordem było 26,6 miliona km kwadratowych, które „dziura” osiągnęła w 2006 toku.

W tym roku kondensacja ozonu osiągnęła również najmniejszy wynik od lat. 4 października zanotowano najniższe jego stężenie, było to zaledwie 101 jednostek Dobsona.

Tegoroczny rozmiar dziury osiągnął znacząco wysoki wynik, jednak pozostaje to w normie względem wiedzy, jaką na temat wyniszczenia ozonu gromadzą naukowcy.

W atmosferze w dalszym ciągu znajduje się wiele związków chemicznych, wyniszczających warstwę ozonu, takich jak związki chloru i bromu. Ponadto, stratosfera w tym roku była chłodniejsza niż w poprzednich latach, co stworzyło korzystne warunki dla reakcji chemicznych, niszczących warstwę ozonową.

Aby zobaczyć jak rozmiary dziury ozonowej zmieniły się przez ostatnich 30 lat odwieźcie stronę internetową World of Change.