9 lat temu

Uwaga! Naukowcy twierdzą, że ośmiornica może być przybyszem z obcej planety!

octopus-1024x680

Naukowcy stwierdzili, że kod genetyczny tego stworzenia jest tak odmiennych od wszystkiego co znane na Ziemi, że ośmiornica może być śmiało odkreślona jako prawdziwy Obcy!

Pierwszy odszyfrowany zapis kodu genetycznego ośmiornicy uderza poziomem złożoności. Licząc ponad 33 tysięcy białek kodujących ośmiornica jest bardziej złożona pod względem genetycznym niż człowiek!

To nie wszystko, DNA ośmiornicy jest bardzo uporządkowane jednak podobnie jak w przypadku talii przetasowanych kart posiada dużą ilość tzw. „skaczących genów”, które mogą przemieszczać się w obrębie genomu. Z genetycznego punktu widzenia ośmiornica wydaje się więc zupełnie inna od wszystkich zwierząt na Ziemi, a nawet od innych mięczaków! Zwierzę wyróżnia się nie tylko posiadaniem ośmiu odnóży lecz również wysoką inteligencją przy rozwiązywaniu problemów. Brytyjski zoolog Martin Wells posunął się nawet do stwierdzenia, że stworzenie to jest obce dla ziemskiej fauny.

octopus2

Naukowcy wysunęli swoje rewolucyjne wnioski bazując na badaniu ośmiornicy kalifornijskiej, wyniki opublikowali w magazynie „Journal”. Badając zwierzę odkryli unikalne cechy genetyczne, które mogły być kluczowe w ewolucji takich cech jak złożony układ nerwowy czy zdolność do kamuflaż.

Analiza 12 różnych tkanek ujawniła setki genów specyficznych tylko dla ośmiornicy, których nie da się znaleźć w żadnym innym zwierzęcym genomie. Wiele z tych genów jest bardzo aktywnych w tworzeniu struktur takich organów jak np. mózg, skóra i przyssawki. Naukowcy szacują, że genom ośmiornicy zawiera 2,7 miliardów par zasad – chemicznych jednostek DNA. I mimo, że genom jest nieco krótszy niż ludzki, to jest wyposażony w większą liczbę genów.

1363997556174

To właśnie przetasowanie genów jest charakterystyczną cechą genomu stworzenia. U większości ziemskich gatunków grupy genów odpowiedzialnych za podobne funkcje zgrupowane są blisko siebie. Przykładowo geny Hox, odpowiedzialne za plan budowy ciała, u prawie wszystkich zwierząt występują w pobliżu siebie -powiązane. U ośmiornicy jest inaczej – ta grupa genów jest rozproszona w całym genomie ośmiornicy. To jak określili badacze „jakby umieścić genom w blenderze i wszystko wymieszać”.

Jak jednak widać po setkach lat wspólnego bytowania pokojowa inwazja ośmiornicy nastawiona jest na współistnienie z gatunkiem ludzkim.

Poniżej możecie zobaczyć krótki filmik, który pokazuje niezwykłą zdolność ośmiornic do uczenia się przez obserwację.