9 lat temu

5 powodów, dla których warto przestać jeść cukier

food_dough_nuts_sugar_735_350

Cukier, tak naprawdę, sam w sobie nie jest zły. Występuje naturalnie w dużej ilości produktów, w tym w owocach i mleku. Biorąc to pod uwagę dodawanie nadmiarowego cukru do jedzenia jest po prostu nie potrzebne. W rzeczywistości eliminując z diety ten dodatkowy cukier, można zauważyć wiele pozytywnych efektów.

Jesteśmy przyzwyczajeni do smakołyków i pokarmów zawierających dużą ilością cukru stosowanego jako aromaty. Taka ilość glukozy na pewno nie jest nam potrzebna, jeśli zaś zrezygnujesz z tego nadmiarowego cukru zauważysz pewne naturalne korzyści, pojawiające się niedługo po odstawieniu.

1. Zyskasz więcej energii

Jak na ironię wielu z nas sięga po produkty wypełnione cukrem, kiedy opadamy z sił – np. napoje energetyczne lub zawierające kofeinę. Jednak te wszystkie cukry utrudniają nam utrzymanie wysokiego poziomu energii w sposób naturalny. Innymi słowy, wszystko co słodkie blokuje zdolność naszego organizmu do utrzymania zapasów energii na maksymalnym poziomie.

Dodatkowo, jeśli zrezygnujesz ze słodyczy, poziom cukru we krwi nie będzie skakał w ciągu dnia, więc popołudniowe spadki energii przejdą do przeszłości.

2. Twoja waga się ustabilizuje

Jedzenie cukru sprawia, że pragniesz go więcej i nie chodzi tylko o cukier w postaci kryształków. Spójrzmy prawdzie w oczy -większość spożywanego przez nas cukru znajduje się w przetworzonych produktach wysoko tłuszczowych lub wysoko węglowodanowych, które prócz tego zawierają mnóstwo innych, niezbyt zdrowych składników. Istnieje oczywiście alternatywa w postaci owoców, które prawie wszystkie zawierają cukier.

Przechodząc na cukrowy detox twój organizm nie będzie musiał już radzić sobie z dodatkowymi kaloriami. Nie będziesz czuł się cały czas głodny, co w efekcie zaowocuje utratą masy ciała, albo przynajmniej ustaniem dramatycznych wahań w wadze.

3.Poprawisz pracę swoich narządów wewnętrznych

Gdyby twoje wnętrze mogło powiedzieć, co chce jeść na co dzień, to powiedziałoby – dużo błonnika i minimalną ilość trudnych do strawienia, zanieczyszczonych pokarmów. Rezygnując z cukru umożliwisz swoim jelitom odzyskanie naturalnych zdolności do prawidłowego trawienia. Odstawiając słodkie produkty możesz zauważyć, że będziesz mieć częstszą potrzebę skorzystania z łazienki – to dobry znak. Oznacza, że wszystko wraca do normalnego trybu.

4. Nie będziesz już potrzebować cukru

To fakt – cukier zwiększa ochotę na jeszcze więcej cukru. W czasie stopniowej rezygnacji ze słodyczy w swojej codziennej diecie powoli zaczniesz tracić na nie chęć. Owoce smakują bardzo słodko, a jeśli powstrzymasz się od zjedzenia kawałka ciasta lub tortu będziesz w szoku, jak słodkie będą ci się one teraz wydawać.

5. Twoja skóra będzie lepiej wyglądać

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego trądzik cały czas się pojawia i nie znika mimo wszystkich zastosowanych kremów, maści i mikstur których używasz? To cukier szkodzi skórze od wewnątrz. Wielu ludzi twierdzi, że ich skóra wygląda zdrowiej po ograniczeniu cukru.

Jeśli szykujecie się do cukrowego odwyku lepiej jest nie zaczynać od drastycznych zmian – nagły detox nie jest zalecany, zwłaszcza jeśli przez większość swojego życia byliście słodyczo-holikami. Zmniejszenie ilości spożywanego cukru na pewno jest dobrym pomysłem, dlatego warto rozpocząć już teraz. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej będziesz czerpać płynące z tego korzyści.

W świetle podwyższonego zagrożenia konsumpcji zbyt dużej ilości cukru, Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła zalecenia dotyczące jego spożycia – nie więcej niż 5% dziennych kalorii powinno pochodzić ze słodkich produktów, w porównaniu z poprzednio zalecanymi 10%.