9 lat temu

Język ciała a sztuka flirtowania

how-to-tell-if-a-girl-is-a-flirt
O potędze komunikacji niewerbalnej słyszał chyba już każdy, zadziwiające jednak jak w dalszym ciągu mało potrafimy wykorzystywać tę wiedzę w codziennym życiu. W zetknięciu z płcią przeciwną to wlanie nasz język ciała może okazać się najbardziej skutecznym narzędziem przyciągania uwagi.

Dla twoich rozmówców tak naprawdę to nie słowa są ważne lecz sposób w jaki je wypowiadasz, a tylko 7% komunikatu to słowa! Reszta to sposób w jaki je wypowiadasz czyli intonacja i tembr głosu (38%) oraz język ciała (55%). Te dane pokazują jak bardzo jesteśmy w stanie podnieść jakość naszej komunikacji z otoczeniem jeśli tylko świadomie zaczniemy używać naszego ciała. Pamiętajcie, że wysyłany przez was komunikat zaczyna się zanim w ogóle otworzycie usta.

Sztuka flirtowania opiera się subtelnej grze gestów określanej mianem języka ciała, w tej grze to właśnie komunikaty niewerbalne są najsilniejszą bronią po jaką możemy sięgnąć.
 
maxresdefault (2)

Kontakt wzrokowy

Nasza postawa odzwierciedla nasze zainteresowanie innymi. Dzieje się to wręcz instynktownie w zetknięciu z osobami, które szczególnie przypadają nam do gustu. Jedną z oznak zainteresowania drugą osobą jest tzw. trójkąt czyli wodzenie wzrokiem pomiędzy oczami a koniuszkiem nosa rozmówcy. W miarę rosnącego zainteresowania zakres obserwacji rozszerza się, a dolne ramię trójkąta coraz bardziej wydłuża się, gdyż twój rozmówca zaczyna sięgać wzrokiem coraz niżej. Niekiedy taką „lustrację” możemy odebrać wręcz jako niegrzeczne zachowanie, jednak często trudno jest się opanować, kiedy jesteśmy naprawdę mocno kimś zainteresowani.

Kiedy rozmawiamy ze znajomymi przeważnie zatrzymujemy wzrok na oczach naszych rozmówców. Jednak kiedy ktoś cię zainteresuje wzrok zaczyna wybiegać poza trójkąt twarzy. Natomiast obserwacja ust może sugerować, że rozmówca myśli o pocałunkach z tobą.

Naśladowanie

Aby przełamać lody w konwersacji i sprawić by druga osoba poczuła się komfortowo w twoim towarzystwie możesz zacząć delikatnie naśladować jej gesty i postarać się dopasować do jej nastroju. Osoby, którym sprawiają radość te same rzeczy mają tendencję do wykonywania zsynchronizowanych ruchów.

Podobnie jeśli dwie osoby znajdą między sobą jakiś wspólny element – instynktownie zacznie wytwarzać się wzajemna sympatia. Efekt ten można osiągnąć również przez naśladowanie czyli tzw. mirroring. Stosując tę technikę chodzi o dostrojenie się do zachowania rozmówcy i naśladowanie jego gestów ale nie w nadmiarze. O skuteczności tej metody może świadczyć fakt, że jest to jedna z najczęściej stosowanych technik sprzedażowych.

Co ważne naśladowane gesty powinno się wykonywać w odmiennym tempie niż nasz „pierwowzór” inaczej rozmówca odbierze takie zachowanie jako parodiowanie. Gesty powinniśmy naśladować z około 20 sekundowym opóźnieniem i w sposób jak najbardziej naturalny. Mirroring pozwala również przekazać rozmówcy w niewerbalny sposób, że akceptujemy i szanujemy jego poglądy. Dzięki temu rozmówca podświadomie odbierze nas jako osobę otwartą.

Jednym z podstawowych sposobów okazywania przez nasze ciało zainteresowania jest układanie go, a szczególnie ramion, nóg i kolan, w kierunku interesującej nas osoby. Jeśli ktoś szczególnie przykuwa naszą uwagę można to łatwo zaobserwować po jej ciele.

Zainteresowanie naszą osobą możemy również rozpoznać po źrenicach – gdy patrzymy na coś co lubimy nasze źrenice rozszerzają się. Do tego dochodzi również częstsze mruganie powiekami. Czasami nasze wzajemne zainteresowanie może objawiać się jako synchroniczne mruganie.
 
girl_flirting_with_guy1-759x500

Męskie gesty

Poza pewnymi ogólnymi zasadami body language istnieją również specyficzne sygnały wysyłane przez kobiety i mężczyzn, charakterystyczne dla płci.

I tak mężczyzna zareaguje na atrakcyjną kobietę wciągając brzuch i wyciągając mięsnie oraz prostując się by wyglądać na wyższego i silniejszego. Swoją pewność siebie zademonstruje układając ręce na biodrach i wsuwając kciuki za pasek od spodni. Taka postawa nie tylko wydaje się być bardzo macho, ale podkreśla również obszar genitaliów jakby chcąc powiedzieć „jestem płodny”. Inne gesty to również przeczesywanie włosów, poprawianie ubrania i wyprostowana postawa ciała by podkreślić swój wzrost.

Kobiece sygnały

Gesty wykonywane przez kobiety są bardziej subtelne, a w oczach mężczyzn niezwykle seksowne. Jednym z nich jest odsłanianie szyi, co potęguje męskie pożądanie. Przeczesywanie włosów z jednej strony na drugą wydaje się być o wiele bardziej intencjonalnym zagraniem, które często następuje po wymianie spojrzeń. Podobną rekcję wywoła również ekspozycja delikatnej skóry nadgarstków – wszystkie te gesty wydają się mówić do mężczyzny „pokażę ci więcej”. Kobiety grają głównie drobnymi gestami takimi jak ocieranie potu z czoła lub zabawa włosami i dłońmi. Najbardziej widocznym sygnałem wysyłanym przez kobiety jest siadanie z jedną nogą założoną na drugą – w ten sposób nogi wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Ręka położona na udzie dopełnia pozycję i ma ewidentnie przyciągać uwagę.

W czasie konwersacji rozmówcy wymieniają się gestami wzajemnego zainteresowania, jeśli uda się im się potwierdzić wzajemne stanowisko można podjąć kolejny krok. Język ciała odgrywa ogromną rolę podczas pierwszego spotkania i może zadecydować o tym, czy osoby wejdą w osobistą relację czy nie.