9 lat temu

Co się dzieje w twoim ciele, gdy pijesz alkohol?

bavarian-girl-with-beer
Relaksujące piwko może być świetną nagrodą po całym tygodniu ciężkiej pracy, jednak picie alkoholu niesie ze sobą również koszty dla naszego organizmu.

(+) PLUSY

TRZUSTKA:

Kontrolowane spożycie alkoholu (1 do 2 drinków na dzień) może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 nawet o 30%.

ŻOŁĄDEK:

Mały aperitif przed jedzeniem stymuluje apetyt, co prowadzi do szybszego osiągnięcia uczucia nasycenia, przez co w efekcie zjadamy mniej.

NERKI:

Osoby z cukrzycą typu 2, które piją niewielkie ilości alkoholu mają o 25% mniejsze szanse na zachorowanie na schorzenia nerek.

MÓZG:

Picie alkoholu pobudza do odkrywczych wniosków. Według badań pijanym osobom udaje się szybciej znaleźć kreatywne rozwiązanie problemu niż trzeźwym. Według innych badań osoby po 60 roku życia, które tygodniowo piją od 7 do 14 drinków mają lepszą pamięć.

SERCE:

Picie niewielkich ilości alkoholu pomaga komórkom w uwalnianiu tlenek azotu, który reguluje ciśnienie krwi, zwalcza choroby serca i stany zapalne.

(-) MINUSY

PIERSI:

Jeden napój alkoholowy dziennie podnosi poziom estrogenu we krwi i obniża poziom ochronnych składników spożywczych, co wystarczy, żeby zwiększyć ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie.

JELITA:

W dłuższej perspektywie alkohol może uszkodzić wyściółkę jelitową i może uczynić cię bardziej podatnym na choroby jelit jak np. syndrom jelita drażliwego.

OCZY:

Im więcej alkoholu pijesz, tym bardziej obniżasz sobie poziom witaminy A , która chroni przed tzw. kurzą ślepotą.

USTA:

Kobiety, które piją więcej niż szklankę wina dziennie są 3 razy bardziej narażone na choroby dziąseł.

ODPORNOŚĆ:

Notoryczne picie (więcej niż 2 drinki dziennie) osłabia system immunologiczny obniżając liczbę białych krwinek, które zwalczają wirusy, może to nawet powodować niektóre rodzaje raka.

Rozchodzi się jednak o to, żeby te plusy nie przesłoniły Wam minusów!
;)