9 lat temu

Co dzieje się z naszym umysłem, gdy trzymamy coś w tajemnicy?

3123123

Każdy z nas ma swoje tajemnice, jednak badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców potwierdzają, że tworzenie sekretów nie jest tylko kwestią naszej prywatności. Jak się okazuje trzymanie czegoś w tajemnicy może mieć wpływ na nasz umysł i sposób postrzegania rzeczywistości.

Naukowcy z University of Columbia pracowali z dwoma grupami, w której każda z osób miała swoje tajemnice. Pierwsza grupa została poproszona o skupienie się na informacjach, które zostały określone jako absorbujące sekrety – czyli takie, które po prostu zżerają cię od środka, bo musisz komuś o nich powiedzieć. Natomiast druga została poproszona o myślenie o mniej obciążających umysł sekretach.

Następnie uczestnikom pokazano zdjęcie wzgórza i poproszono o ocenę jak bardzo jest ono strome. Wyniki eksperymentu zaskoczyły samych badaczy, którzy stwierdzili, że osoby skupione na bardziej absorbującym sekrecie oceniły wzgórze jako bardziej strome, a co za tym idzie bardziej niedostępne  – zupełnie jakby byli obciążeni dużym plecakiem!

Im więcej wysiłku umysły uczestników były zaangażowane w utrzymaniu tajemnicy w sekrecie, tym dosłownie byli oni bardziej obciążeni. Okazuje się więc, że metafora przytłaczania kogoś tajemnicą jest jak najbardziej trafiona!

Im bardziej czujesz się zaangażowany przez dany sekret i im więcej o nim myślisz, tym więcej swoich zasobów mu poświęcasz – poznawczo i motywacyjnie – przez co czujesz, że masz mniej energii na inne zadania, a pojawiające się wyzwania postrzegamy wtedy jako trudniejsze.

Każdy kto utrzymywał kiedyś w  tajemnicy zżerający go sekret zapewne czuł się z tego powodu bardziej zaniepokojony lub miał poczucie, że tajemnica oddala go od najbliższych – to są właśnie najczęstsze problemy spowodowane przez zatajanie czegoś. Przeprowadzone badania potwierdzają, że odczuwane przez nas zmagania mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie. Jeśli więc denerwujesz się jakimś skrywanym faktem wiedz, że inne aspekty twojego życia również mogą wydawać ci się przez to trudniejsze.

Odpowiedz jak poradzić sobie z tym obciążeniem jest prosta – według badań wyjawienie komuś sekretu może faktycznie złagodzić poczucie obciążenia. Jeśli więc coś cię gryzie nie tłum tego w sobie, tylko powiedz to przyjacielowi.