15 godzin temu

Międzynarodowy Dzień Tańca 2025

Międzynarodowy Dzień Tańca 2025

Międzynarodowy Dzień Tańca: święto ruchu, emocji i jedności.

Co roku 29 kwietnia cały świat oddaje hołd jednej z najstarszych form wyrazu artystycznego — tańcowi. Międzynarodowy Dzień Tańca to święto, które łączy kontynenty, kultury i pokolenia, przypominając, że ruch jest językiem uniwersalnym, zrozumiałym bez słów.

Korzenie święta

Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 r. przez Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI) pod auspicjami UNESCO. Datę wybrano nieprzypadkowo, ponieważ 29 kwietnia przypada rocznica urodzin Jeana-Georgesa Noverre’a (1727–1810), francuskiego tancerza i choreografa, uznawanego za twórcę nowoczesnego baletu.

Od ponad czterech dekad święto to celebruje taniec we wszystkich jego formach — od klasycznego baletu, przez taniec współczesny, aż po uliczne improwizacje i tańce tradycyjne.

Taniec jako język uniwersalny

Międzynarodowy Dzień Tańca przypomina, że taniec nie zna granic kulturowych ani językowych. W czasach globalnych kryzysów i napięć ruch ciała staje się potężnym narzędziem budowania mostów — formą komunikacji, która opowiada historię, wyraża emocje i budzi wspólnotowe doświadczenia.

W wielu miastach na całym świecie z tej okazji organizowane są występy plenerowe, warsztaty, pokazy mistrzowskie itp., w których udział mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Oficjalne przesłanie — głos świata tańca

Każdego roku Międzynarodowy Instytut Teatralny zaprasza wybitną postać świata tańca do napisania oficjalnego przesłania. Słowa te mają inspirować, ale też zwracać uwagę na wyzwania, przed jakimi stają artyści, od kwestii finansowania sztuki, przez ograniczenia wolności twórczej, aż po potrzebę integracji i edukacji poprzez taniec.

 

Autorem tegorocznego orędzia jest tancerz i choreograf Michaił Barysznikow.

 

Mówi się, że taniec potrafi wyrazić to, czego nie sposób oddać słowami. Ukazuje radość, smutek i rozpacz; ucieleśnione przejawy ludzkiej kruchości. Może więc wzbudzać w nas empatię, życzliwość i pragnienie uzdrowienia zamiast chęci wyrządzania krzywd.

Szczególnie dziś – kiedy setki tysięcy ludzi cierpi z powodu wojny, doświadcza politycznych wstrząsów czy też protestuje przeciwko niesprawiedliwości – potrzebujemy szczerej refleksji. Ta sytuacja to ogromny ciężar dla ciała, tańca i sztuki. Wciąż jednak sztuka najlepiej nadaje formę temu, co niewypowiedziane. Na początek możemy spytać samych siebie: Gdzie leży moja prawda? Jak szanuję siebie i swoją społeczność? Przed kim odpowiadam?

Michaił Barysznikow

Tłumaczenie na język polski na podstawie wersji angielskiej: Katarzyna Skiba NIMiT

 

Taniec — więcej niż sztuka

Międzynarodowy Dzień Tańca to nie tylko celebracja sztuki. To przypomnienie, że poprzez ruch wyrażamy siebie, budujemy więzi i przekraczamy granice. W świecie, który coraz częściej dzieli, taniec nadal łączy — w rytmie serca, emocji i wspólnego doświadczenia.