9 lat temu

Naturalne mumie – 5 znanych ludzkości przypadków

Święta Katarzyna Laboure twierdziła, że doświadczała w swoim życiu licznych objawień Maryi Dziewicy, a nawet, że nawiązała fizyczny kontakt z Bóstwem – mianowicie położyła ręce na kolanach Maryi, gdy ta przemawiała do niej w kościele. Katarzyna zmarła w 1876 roku i została pochowana. W 1993 roku, z powodu prowadzonego przez kościół procesu kanonizacyjnego, jej ciało zostało ekshumowane. W tym momencie okazało się, że pozostało ono doskonale zachowane. Obecnie zmumifikowane zwłoki można oglądać w Paryżu.

swkatarzyna7

Xin Zhui żyła w czasach dynastii Han i była żoną chińskiego szlachcica. W tym czasie wiodła swoje życie w ekstremalnym, jak na owe czasy, luksusie i była chorobliwie otyła. W 163 roku p.n.e zmarła na atak serca. Gdy odkopano jej grób w 1971 roku jej skóra była nadal miękka, a stawami można było jeszcze poruszać.

fatlady

Itigilov był buddyjskim lamą żyjącym na terenach dzisiejszej Rosji na początku XX wieku. Gdy odczuwał nadchodzącą śmierć poprosił swoich kolegów o rozpoczęcie rytuałów pogrzebowych, a sam zasiadł do medytacji. Zmarł w pozycji lotosu. Prosił by po kilku latach od jego śmierci ekshumować jego ciało, co zostało zrobione w 2002 roku – jego szczątki pozostają dobrze zachowane do dzisiaj.

budda

Święta Zyta zmarła w 1272. 300 lat później jej ciało zostało ekshumowane – odkryto wtedy, że jest kompletnie zachowane. Zmumifikowane zwłoki można oglądać na ekspozycji w bazylice San Frediano w miasteczku Lucca we Włoszech.

zita

Prawie 500 lat temu ta 15-letnia inkaska dziewczyna została zabita jako ofiara podczas religijnych rytuałów. Znaleziono ją na terenach dzisiejszej Argentyny. Ze względu na chłodne i suche powietrze jej ciało zachowało się w doskonałym stanie aż do 1999 roku gdy je odkryto.

doncellaf