9 lat temu

Zwierzęta, które zainspirowały mityczne stwory

gryphon

Początki legendarnych potworów to nie tylko wytwór czystej wyobraźni – opowieści o przedziwnych stworzeniach powstawały często w efekcie spotkania z nieznanym lub odkryciem skamieniałości.

Dziś nasza wiedza na temat świata przyrody pozwala nam przypuszczać, które zwierzęta stały się inspiracją dla mitycznych potworów.

Gryf – dinozaur

Gryf jest mitycznym stworzeniem funkcjonującym w mitologii w całej Europie. Uważa się, że powstanie legendarnego stwora zostało zainspirowane przez szczątki Protoceratopsa – dinozaura żyjącego w okresie Kredy.

Oglądając jego krótką szyję i szczękę o kształcie dzioba wędrowcy podróżujący przez pustynie Gobi, gdzie odnaleźć można było kości, mogli zainspirować się do wymyślenia Gryfa – pół lwa, pół ptaka.

512px-Protoceratops_mount_0

Wenceslas_Hollar_-_A_griffin_0

Słoń – cyklop

Patrząc na czaszkę słonia, łatwo można zinterpretować jego otwór nosowy jako wielki oczodół, zwłaszcza jeśli brakuje mu kłów.

Elephant_skull_at_Serengeti_National_Park

Wiele z przedziwnych opis stworów w średniowiecznych bestiariuszach pojawiło się po odbyciu wyprawy do obcych krajów. Podróżnicy próbowali opisywać egzotyczne zwierzęta, które spotykali na obcych ziemiach, a jedyny sposób, jaki był im znany to odwołać się do znanych im, bardziej banalnych zwierząt.

Ta trudność w opisie nieznanej rzeczywistości często szła w parze z umiłowaniem do przesady co wyjaśniać może niektóre z bardziej absurdalnych powrotów.

Jednorożec – nosorożec

Według bestiariusza z Aberdeen jednorożec ma „głowę jelenia, ogon dzika, nogi konia i ciało słonia. Z jego głowy wystaje zaś długi na cztery stopy róg”. Ten przedziwny opis odnosić się może prawdopodobnie do indyjskiego nosorożca.

White_rhinoceros_or_square_lipped_rhinoceros_african_mammal_ceratotherium_simum

mono_det

Mantykora – tygrys

Mantykora to stwór o ciele lwa i ludzkiej głowie, uzbrojony w trzy rzędy ostrych jak brzytwa zębów z ogonem żmii. To najprawdopodobniej próba opisu przez bardzo znudzonego podróżnika tygrysa.

manticore

Węże morskie – wstęgor królewski

Doniesienia o potwornych wężach morskich najprawdopodobniej wynikały z obserwacji Wstęgora królewskiego, który jest najdłuższą kościstą rybą występującą na całym świecie. Rekord długości wynosi 7,9 metrów.

Giant_Oarfish

Untitled-6

Jackalope – królik

Mityczny królik skrzyżowany z jeleniem – postać pojawiająca się głównie w ludowych podaniach wśród amerykańskich kolonistów.

Prawdziwe „pochodzenie” stwora wynika z faktu zarażenia królika wirusem brodawczaka, który powoduje wyrastanie zrogowaciałych guzów, przypominających swoim wyglądem poroże. Myśliwi, którzy odtwarzali następnie wygląd stwora poprzez doczepienie rogów jelenia do królika, inspirowali się najprawdopodobniej widokiem chorego zwierzęcia.

Unlucky_Jackalope_4891624513