1 tydzień temu

Czym jest i ile kosztuje mapowanie dronem?

Czym jest i ile kosztuje mapowanie dronem?

Drony stały się popularne w ostatnich latach i ciężko sobie wyobrazić dobrej jakości film czy reportaż fotograficzny bez użycia profesjonalnego drona. Przy pomocy tego specjalistycznego sprzętu można też tworzyć mapy i wykonywać pomiary powierzchni. Profesjonalny dron może wykonać dokładną ortofotomapę, a koszt takiego przedsięwzięcia nie jest wysoki.

Czym jest fotogrametria?

Dziedzina nauki zajmująca się tworzeniem map, wyznaczaniem wysokości poszczególnych obiektów czy wykonywaniem pomiarów powierzchni to fotogrametria, w której w ostatnich latach wykorzystuje się drony. Przy użyciu takiego sprzętu można mapować, czyli umiejscawiać punkty w przestrzeni, a także ustalać odległości pomiędzy nimi. Dzięki mapowaniu można uzyskać wiele cennych informacji, które pomogą w projektowaniu, budowaniu czy planowaniu przestrzeni na różnych terenach. Wszystko odbywa się z powietrza, a użycie dronów pozwala pozyskać dane z miejsc, które są niedostępne z różnych względów dla człowieka.

Więcej informacji na temat usługi Fotogrametrii znajduje się pod adresem: https://snhdrones.pl/uslugi/fotogrametria

Zalety wykorzystania dronów do mapowania

Wykonanie pomiarów przy użyciu nawet specjalistycznego sprzętu przez człowieka jest czasochłonne i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Są tereny trudno dostępne, do których ciężko jest dotrzeć lub jest to w ogóle niemożliwe. W takich wypadkach skorzystanie z drona jest najlepszym wyjściem. Bez problemu poradzą sobie one z pomiarami nawet w niebezpiecznych terenach. Czas mapowania jest też dużo szybszy niż w przypadku tradycyjnych sposobów, a tym samym można też zredukować koszty.

Kiedy warto wykorzystać drona do mapowania?

Producenci oferują szeroką gamę dronów do zastosowań amatorskich i profesjonalnych. W przypadku mapowania oczywiście należy postawić na specjalistyczny sprzęt z oprogramowaniem, dzięki któremu można będzie wykonać dokładne pomiary w bezpieczny i szybki sposób. Mapowanie wykorzystać można w różnych gałęziach przemysłu, a sprawdzi się to przede wszystkim w przypadku inwestorów, którzy mają stworzyć plany zagospodarowania przestrzennego. Sprzęt ten jest wykorzystywany szeroko w branży budowlanej i geodezji. Fotogrametria umożliwia tworzenie pomiarów nie tylko na terenach inwestycyjnych, ale też i na wysypiskach śmieci, hałdach czy złomowiskach. Z wysokości można dokładnie wymierzyć masę i objętość, a następnie sprawdzić, czy odpady są w odpowiedni sposób składowane. To pozwala też na tworzenie dokładnych kosztorysów. Drony przydadzą się też do wykrywania zmian, jakie zachodzą w środowisku naturalnym na skutek działania człowieka czy samej przyrody.

Profesjonalne oprogramowanie do mapowania można nabyć w SNH Drones pod adresem: https://snhdrones.pl/kategoria/sprzet/oprogramowanie/pix4d

Ile trzeba zapłacić za mapowanie dronem?

Koszty mapowania dronem zależne są od paru czynników. Wśród nich można wyróżnić:

  • obszar, na którym mapowanie ma być przeprowadzone,
  • oczekiwania dotyczące kamery,
  • termin realizacji zamówienia,
  • wielkość terenu objętego mapowaniem.

Średnio przyjmuje się, że mapowanie terenu o powierzchni 10 hektarów kosztuje około 1000 złotych, ale ostateczna cena zależna jest od wielu czynników. SNH Drones oferuje usługi mapowania, ale też i organizuje szkolenia dla osób, które chciałby się zająć tym profesjonalnie.

Więcej informacji na temat szkoleń dronowych i koniecznych licencji znajdziesz pod adresem: https://snhdrones.pl/szkolenia

Podsumowanie

Mapowanie terenu dotychczas było dość czasochłonnym i kosztownym zajęciem. Dzięki dronom można bezpiecznie i szybko wykonać pomiary nawet na niebezpiecznych i niedostępnych terenach. Dokładne zdjęcia można uzyskać z podmokłych czy skalistych terenów, do których człowiek nie mógłby dotrzeć. Drony są precyzyjne, a dzięki dostępności różnych programów, można tworzyć proste i skomplikowane ortofotomapy w zależności od potrzeb. Koszt mapowania nie jest wysoki, a efekty spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą SNH Drones.