11 miesięcy temu

Najbardziej tajemnicze miejsca na Pomorzu

Pomorze

Województwo pomorskie przepełnione jest zabytkami i ciekawymi miejscami. Powstanie wielu z nich zawdzięczamy burzliwej historii naszego kraju. Sięgając wiele lat wstecz można odkryć tajemnicze i intrygujące obiekty. Mowa o kamiennych kręgach i kurhanach, które powstały podczas przebywania na tym terenie plemion skandynawskich. Te nieoczywiste miejsca są warte zobaczenia, nie tylko przez miłośników archeologii.

 

Czym były kamienne kręgi i kurhany?

Kurhany to najczęściej niewielkie nasypy o średnicy od kilku do około 30 metrów. Niektóre głazy mogły być przywożone ze Skandynawii. Kręgi kamienne występują zawsze w towarzystwie kurhanów. Większość z nich powstała nad wodą. Oczywiste jest, że kurhany to miejsca pochówków, jednak nie było to ich jedyne przeznaczenie. Cmentarzyska zazwyczaj znajdowały się w centralnej części ziemi zamieszkiwanej przez plemiona. Były więc miejscem obrządków religijnych ale też odbywały się na nich wiece i sądy. Na uświęconej ziemi trudniej było o konflikty między sąsiadami podczas obrad. Wszystkie znajdują się w otoczeniu lasu i nie zawsze łatwo je odnaleźć. Obecnie znanych jest kilka miejsc, a na niektórych z nich nadal trwają prace wykopaliskowe.

Największe w Polsce cmentarzysko Gotów

Rezerwat Przyrody „Kamienne Kręgi” to miejsce zdecydowanie warte polecenia. Położony jest w pobliżu wsi Odry, 2 km na północ od Żarnowca. Jest największym w Polsce tego rodzaju zabytkiem, a drugim w Europie. Na jego terenie znajduje się 10 całych kręgów i kilka częściowych. Oprócz kamiennych kręgów znajdują się tam również kurhany, odkryto ponad 600 grobów. Wokół tego tajemniczego miejsca powstało wiele legend o nadprzyrodzonych i energetycznych właściwościach kręgów. Na terenie rezerwatu czasami organizowane są imprezy i inscenizacje historyczne.

Kamienne kręgi w Leśnie i Węsiorach

Leśno znajduje się 7 km na północ od Brusów. Dzieje cywilizacji w tym regionie datowane są na 10 tysięcy lat. W okresie rzymskim na terenie Leśna zamieszkiwali Goci. Na południe od osady usytuowane jest cmentarzysko tej ludności. Przybyli oni ze Skandynawii na początku naszej ery. Była to ludność, która często się przemieszczała. Największy kurhan otoczony jest kamiennym kręgiem i zwieńczony stelą. Odkryto tam również dużo starsze groby. Przez teren przebiega ścieżka lichenologiczno-kulturowa. W pobliżu znajdują się Park Narodowy Bory Tucholskie i Wdzydzki Park Krajobrazowy.

Węsiory to wieś położona 20 km na północny zachód od Kościerzyny. To miejsce pochówku plemion skandynawskich, Gotów i Gepidów. Na tym terenie wykształciła się kultura wielbarska. Archeolodzy uważają, że dawne cmentarzyska były pierwotnie miejscem zgromadzeń plemiennych i sądów. Liczne przedmioty, które wydobyto na tym terenie, znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. To idealne destynacje na piesze wycieczki leśne dla całych rodzin. Otoczenie jezior sprzyja wyjazdom wakacyjnym w te tereny.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://pomorskie.travel/artykuly/pomorskie-stonehenge/