2 lata temu

Karkonosze – najciekawsze zabytki

Karkonosze urzekają malowniczymi widokami, spokojem i kojąca bliskością natury. Region oferuje również dodatkowe atrakcje i sporo zabytków, które możesz odkrywać w swoim tempie i zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Karkonosze, dawniej nazywane Górami Olbrzymimi, to najwyższe pasmo górskie Sudetów, którego niekwestionowaną królową jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Karkonosze rozciągają się na przestrzeni blisko 40 km i zajmują powierzchnię około 650 km2. Pasmem „dzielimy się” z Czechami –  granica polsko – czeska przebiega głównym grzbietem Karkonoszy. Niezwykłe piękno tego rejonu potwierdza wpisanie Karkonoszy do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO oraz zapewnienie temu terenowi ochrony poprzez utworzenie Karkonoskiego Parku Narodowego po obydwu stronach granicy.

 

 

Ale Karkonosze i okolice to propozycja nie tylko dla miłośników górskich wędrówek! Sprawdź, jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć będąc w tej części Polski. Przedstawiamy cztery powody, dla których warto zatrzymać się w Karkonoszach na dłużej.

Ruiny Zamku Chojnik

Ruiny Zamku Chojnik, znajdujące się w Jeleniej Górze, należą do jednych z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych na Dolnym Śląsku.

Zamek na wzgórzu Chojnik został wzniesiony w XIV wieku przez księcia Bolka II i był jednym z elementów fortyfikacji granic księstwa. W kolejnych wiekach należał do rodu Schaffgotschów. Po pożarze w 1675 roku zamek nie został odbudowany. Dzisiaj to miejsce tętniące życiem, w którym regularnie odbywają się zabawy dla okolicznych mieszkańców oraz widowiskowe turnieje rycerskie. Ruiny zamku można zwiedzać przez cały rok, wysłuchując legend lokalnych przewodników i zachwycając się niezwykłymi widokami na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską rozciągającymi się z zamkowej wieży.

Ruiny Zamku Księcia Henryka

Niewielkie, ale niezwykle malownicze Ruiny Zamku znajdujące się na Wzgórzu Grodna, to pozostałości po budowli wzniesionej w pierwszej połowie XIX wieku. Zamek Księcia Henryka, nazywany tak na cześć jego fundatora i pierwszego właściciela, był zamkiem myśliwskim – z imponującą rycerską Salą Myśliwską i wysoką wieżą, na której szczyt prowadziło aż 77 stopni kamiennych schodów. Z wieży rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na niemal całe Karkonosze! Zamek można swobodnie zwiedzać od maja do października.

Świątynia Wang w Karpaczu

To ewangelicko – augsburski Kościół Górski Naszego Zbawiciela, znany powszechnie jako Kościół lub Świątynia Wang. Obiekt została zbudowana na przełomie XII i XIII wieku w miejscowości Vang, znajdującej się w… Norwegii! Na początku XIX wieku kościółek wymagał kosztownych napraw, a dodatkowo – był zbyt mały na potrzeby rozrastającej się społeczności Vang. Przed zniszczeniem drewniany budynek ocalił norweski malarz, Jan Krystian Dahla, który namówił króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV do kupienia spuścizny Wikingów. W 1841 roku rozebrano budynek i przewieziona go do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie.

Ostatecznie kościółek, za sprawą hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, trafił do Karpacza i w 1844 roku został w nim odbudowany. Do dnia dzisiejszego służy lokalnym ewangelikom (nabożeństwa odprawiane są we wszystkie niedziele i święta). To również bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej i prawdopodobnie najstarszy drewniany kościół w Polsce! Można go zwiedzać przez cały rok!

Huta Szkła Kryształowego Julia

Huta Szkła Kryształowego Julia to połączona historia huty szkła Josephine ze Szklarskiej Poręby i huty Fritza Heckerta z Piechowic.

Huta szkła Josephine powstała w 1842 roku na polecenie rodu Schaffgotschów (tak, tych samych, którzy mieszkali na Zamku Chojnik!), szybko osiągnęła wyjątkowy poziom artystyczny, a jej wyroby trafiały do najznamienitszych rezydencji Europy i Stanów Zjednoczonych. Pod koniec XIX wieku hucie Josephine wyrosła konkurencja – huta Friedricha Wilhelma Heckerta. W 1923 roku huty łączą siły i pracują dalej pod wspólnym szyldem, najpierw jako  Josephine, a od 1958 roku jako Julia.

Przełom wieku XX i XXI przynosi upadek zakładu. W 2006 roku część huty odkupuje polska rodzina i wkrótce ponownie uruchamia produkcję. Kryształowe dzieła sztuki trafiają do najbardziej wymagających odbiorców z całego świata, a proces ręcznej produkcji można podglądnąć podczas zwiedzania i warsztatów.

Nocleg w sercu Karkonoszy?  Hotel Cieplice MEDI&SPA  znajduje się w centrum Kotliny Jeleniogórskiej i oferuje komfortowy wypoczynek w nowoczesnych pokojach. Przyjedź, odetchnij głęboko i miej wszystko na wyciągnięcie ręki!