5 lat temu

Ciekawostki o pizzy, o których nie miałeś pojęcia

 

Pizza cieszy się ogromną popularnością prawie na całym świecie, ale nie wszyscy miłośnicy cokolwiek o niej wiedzą. Przedstawiamy 10 ciekawostek na temat pizzy, które mogą Was zaskoczyć.

1. Dawno, dawno temu…

Słowo „pizza” istnieje od 997 r. Po raz pierwszy pojawiło się w łacińskim tekście napisanym w południowych Włoszech.

2. Za górami, za lasami…

Placki znane są praktycznie wszystkim kulturom starożytnym, np. w dawnym Egipcie spełniały funkcję płatniczą. Pierwszą wersją pizzy były duże, okrągłe „chlebki”, pokryte warzywami, przyprawami i oliwą z oliwek.

3. Królewska pizza

W 1889 r. kucharz Raffaelo Esposito, zadedykował królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy: „alla mastunicola” (z serem i bazylią), „marinara” (z pomidorami) i nową wersję: z mozzarellą. Trzecia propozycja najbardziej przypadła do gustu królowej i od jej imienia pizza została nazwana „Margheritą”.

4. Ulubione danie

Badania mówią, że w Ameryce co sekundę zjadanych jest ponad 350 kawałków pizzy, a na całym świecie każdego roku sprzedawanych jest 5 miliardów sztuk pizzy. Czekamy na dokładne badania, które powiedzą, jak popularna jest pizza w Warszawie.

5. Największa pizza na świecie

Według Księgi Rekordów Guinnessa największa pizza na świecie powstała w Republice Południowej Afryki w 1990 r. Dzieło hipermarketu Pick‘n’Pay mierzyło 37,4 metra średnicy i do jego stworzenia użyto 500 kg mąki, 800 kg sera i 900 kg pasty pomidorowej.

 

6. Najdłuższy dowóz

Lucy Clough z http://dominospizza.pl podjęła się niezwykłego zadania – dostarczenia pizzy z Londynu aż do Melbourne w Australii! Pokonanie dystansu 16 950 km zajęło jej dwa dni.

7. Najdroższa pizza

Najdroższą pizzę świata stworzył Domenico Crolla. W swoim daniu wykorzystał m.in. jadalne złoto, szkockiego wędzonego łososia, homara marynowanego w koniaku i nasączony szampanem kawior. Pizzę sprzedano na aukcji charytatywnej za 3000 dolarów.

8. Najbardziej ekstrawagancka pizza

W Nowym Jorku w restauracji Nino’s Bellissima za ponad 1000 dolarów było można zamówić pizzę z wyszukanymi dodatkami: od sera czy szczypiorku, przez delikatny crème fraîche, aż po kilka rodzajów kawioru.

9. Najszybciej zjedzona pizza

Rekord w zjedzeniu 30 cm pizzy należy do Kanadyjczyka Petera Czerwinskiego. Zrobił to w 41.31 sekund!

10. Międzynarodowy Dzień Pizzy

Pizza ma swoje święto 9 lutego. Pizzerie na całym świecie odnotowują wtedy rekordowe zamówienia.

Mimo wielu nowych dań, które powstają na świecie, pizza ma zdecydowanie mocną pozycję i na pewno jeszcze długo nie straci na popularności. A prosty i szybki dostęp do niej jest naprawdę dużym plusem.

Znacie jeszcze jakieś ciekawostki? My od samego czytania zrobiliśmy się głodni…