5 lat temu

Dlaczego warto śmiać się z przerobionych zdjęć na Instagramie?

Nowe badania pokazują, że parodie postów na Instagramie mogą poprawić… Twoje widzenie siebie. Jak to się dzieje?

Nierealny świat social mediów

Jeśli korzystasz z Instagrama, widziałeś to nieraz. Ten gatunek zdjęć opublikowany przez modelki, gwiazdy i inne wpływowe osoby, pozowany i wygładzony w Photoshopie tak, że kobiety na zdjęciach wyglądają bardziej absurdalnie niż piękne. Te postacie mają nieludzko udoskonaloną skórę – bez zmarszczek, bez skaz itp. Charakteryzują się smukłością, jakiej doświadcza ledwie kilka procent kobiet: nie ma tu brzuszka ani nawet grama cellulitu. Jeśli zmagasz się z nieakceptowaniem własnego ciała, te posty mogą sprawić, że będziesz płakać z frustracji. Nowe badania nad… parodiowaniem tego typu zdjęć sugerują, że powinniśmy robić coś dokładnie przeciwnego: śmiać się.

Czemu naukowcy parodiują influencerów?

Naukowcy z Center for Appearance Research na University of West England i Center for Emotional Health na Macquarie University w Australii opublikowali niedawno badanie, w którym sprawdzono, czy oglądanie parodii idealnych postów na Instagramie może odwrócić niektóre negatywne skutki związane z widzeniem siebie, które pojawiły się przez udoskonalone zdjęcia gwiazd. Naukowcy zainspirowali się pracą Celeste Barber, australijskiej komiczki. Kilka lat temu Barber zaczęła tworzyć i publikować parodie typowych postów znanych na Instagramie (@celestebarber). Wszystkie parodie wymagają od Barber odtworzenia oryginalnego obrazu. Drwi na nich z niezręcznej mimiki i póz, które stały się powszechne w tego typu postach. Jej podpisy zwracają uwagę na dziwne decyzje związane z eksponowaniem tych sesji fotograficznych. Bo czy prawdziwi ludzie spędzają czas w bieliźnie wśród stosu pustych kartonów? Albo czy stoją… na rękach w łóżku nad swoimi bliskimi? Jasne jest, że parodie Barber trafiły do ​​domu wielu fanów Instagrama – obecnie jej konto ma ponad 5 milionów obserwujących.

Badanie z użyciem Instagrama

Aby przetestować efekty działania zdjęć-parodii, naukowcy wybrali nieco ponad 100 kobiet (spośród zwykłych użytkowników Instagrama w wieku od 18 do 30 lat) i wyświetlili im jeden z dwóch zestawów zdjęć. W „warunku parodii” uczestnicy oglądali 16 zdjęć przez 15 sekund. Każde ze zdjęć pojawiło się obok oryginalnego zdjęcia parodiowanej gwiazdy. W „warunku ideału” uczestniczki widziały tylko oryginalne zdjęcia celebrytów, z których wszystkie pokazywały kobietę w obcisłym lub odsłaniającym ciało ubraniu. W przypadku obu zestawów obrazów naukowcy uwzględnili oryginalne hashtagi, polubienia i podpisy. Aby upewnić się, że badane w ogóle zwracają uwagę na zdjęcia, naukowcy poprosili je, aby oceniły każdy post pod względem przeciętności w stosunku do tego, co zwykle widzą na Instagramie. Przed wyświetleniem zdjęć wszystkie badane wypełniły kwestionariusz dotyczący nastroju i obrazu własnego ciała, które powtórzyły po badaniu.

Parodie zdjęć z Instagrama zwiększają samoakceptację

Zgodnie z przewidywaniami naukowców, satysfakcja z ciała kobiet, które widziały zdjęcia-parodię, wzrosła – wyniki akceptacji własnego ciała były wyższe w teście końcowym, aniżeli w początkowym. Innymi słowy, zaledwie kilka minut oglądania parodii wykonanej przez Barber sprawiło, że badane poczuły się znacznie lepiej, jeśli chodzi o własny wygląd. Z drugiej strony kobiety, które oglądały jedynie zestaw oryginalnych zdjęć celebrytek, wykazywały niższe wyniki w teście końcowym w stosunku do początkowego. Ten wniosek jest zgodny z dużą liczbą wyników badań sugerujących, że oglądanie „upiększonych” mediów ma negatywny wpływ na nastrój kobiet.

Co dzieje się z naszym nastrojem?

A nastrój? Zdjęcia-parodie nie zwiększyły co prawda, szczęścia kobiet, pozwoliły jednak aby nastrój pozostał stabilny. Jest to interesujący wniosek, ponieważ zdjęcia-parodie nadal zawierały oryginalne zdjęcie gwiazdy obok odpowiedniej jej parodii. Innymi słowy: mimo że zdjęcia-parodie mogą nie odwracać całkowicie negatywnych efektów oglądania idealnie pięknych zdjęć w mediach na nasz nastrój, mogą przynajmniej stłumić niektóre z tych nieprzyjemnych skutków.

Śmiech to zdrowie… dla psychiki!

Chociaż efekty tego badania były stosunkowo mało spektakularne (i potencjalnie krótkotrwałe),  niewątpliwie są ważne. Szereg różnych eksperymentów sugeruje, że młode kobiety z kontami na Instagramie spędzają blisko 30-60 minut dziennie na oglądaniu innych. To wystarczająco dużo czasu, by pojawiły się negatywne efekty oglądania zakłamanej rzeczywistości. Warto więc rozważyć wszystko, co może zwalczyć te niepokojące skutki.

Śmiejmy się!

Badanie sugeruje jak łatwo i zabawnie można zniwelować negatywny wpływ mediów społecznościowych na psychikę niektórych kobiet. Ponieważ najprawdopodobniej niemożliwe byłoby przekonanie większości młodych osób do całkowitego opuszczenia social mediów – a wiele z nich śledzi gwiazdy, publikujące obrazy gloryfikujące nierealistyczny standard ciała – parodiowanie tych „idealnych” wzorców może być kolejnym małym krokiem w kierunku przełamania tyranii wyznaczanej przez „upiększany” filtrami i Photoshopem Instagram. Jeśli nie możesz uciec przed absurdem fałszywej krainy na Instagramie, przynajmniej się z tego pośmiej. Twoje zdrowie psychiczne może na tym zyskać.

 

Na podstawie: Psychology Today