Zabawki, które uczą i bawią

Od dawna wiadomo, że zabawa jest jednym z najlepszych sposób na naukę. Poprzez zabawę dzieci nie tylko zdobywają nowe umiejętności i rozwijają swoje zainteresowania, lecz także oswajają się z sytuacjami z życia codziennego. I tak zabawa w sklep uczy, jak samodzielnie zrobić zakupy, a zabawa w lekarza może rozwiać obawy naszej pociechy przed pierwszą wizytą u pediatry czy dentysty. Kłopot pojawia się, kiedy chcemy wybrać dla dziecka zabawkę, która wspomoże jego rozwój. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem najróżniejszych produktów – sterowanych samochodzików, klocków, pluszaków i lalek, gier planszowych oraz zestawów artystycznych. Co wybrać, by sprawić dziecku dużo frajdy, a jednocześnie zadbać o jego prawidłowy rozwój? Oto nasze propozycje.

Memory

Gry memory (z ang. „pamięć”) polegają na zapamiętywaniu i odnajdywaniu par kart z takim samym obrazkiem. Dzięki temu nasza pociecha ćwiczy pamięć i umiejętność skupiania uwagi na jednej aktywności przez dłuższy czas, co z pewnością ułatwi dziecku koncentrację na lekcjach lub podczas odrabiania prac domowych. Memory sprawdzi się świetnie dla dzieci w różnym wieku – na rynku znajdziemy zarówno proste wersje gry, dopasowane do umiejętności malucha, jak i te trudniejsze dla nieco większych dzieci. Łączenie par obrazków to ciekawy sposób na wprowadzenie dziecka w świat zwierząt, kolorów i kształtów, a nawet cyferek i literek. Memory ze słówkami będzie nieocenioną pomocą w nauce języka – czy tego polskiego, czy obcego. Podczas zabawy możemy odczytywać słówka z kart na głos, dzięki czemu dziecko nie tylko łatwiej je zapamięta, lecz także pozna właściwą wymowę. Wspólna gra w memory to świetnie rozwiązanie w nauce języka obcego. Kolorowe obrazki ułatwią dziecku zapamiętywanie znaczeń słówek, a regularna zabawa – nawet krótka – utrwali poznane słownictwo.

Zgaduj zgadula

Drugą naszą propozycją są quizy wszelkiej maści. Łączą w sobie emocjonującą rozgrywkę i dużą dawkę wiedzy. Na rynku znajdziemy quizy o różnej tematyce, które sprawdzą naszą wiedzę m.in. z geografii i historii czy też znajomości języka obcego. To świetny sposób, by przetestować swoje umiejętności i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Quizy są fantastycznym pomysłem na wspólną zabawę w rodzinnym gronie. Każdy lubi przecież odrobinę zdrowej rywalizacji i dreszczyk emocji. Kto okaże się historycznym ekspertem, pamiętającym wszystkie daty, a kto potrafi wymienić najwyższe szczyty świata? Wspólna gra to również dobra okazja, by nauczyć naszą pociechę zasad fair play, a także przekazać cenną lekcję – nie zawsze liczy się wygrana, tylko dobra zabawa i możliwość zmierzenia się z różnymi wyzwaniami. Dzięki temu możemy pokazać dziecku, że nie należy przejmować się przegraną i poddawać się, lecz warto wierzyć w siebie i próbować swoich sił.

Mały naukowiec

A na koniec nasz osobisty faworyt – zestawy naukowe dla dzieci. Dzięki nim nasza pociecha może odkryć fascynujący świat nauki i przeprowadzać eksperymenty w domowym zaciszu. Takie zabawki pobudzają dziecko do poznawania świata i zdobywania wiedzy – mówi Magdalena Jurkitewicz ze sklepu z zabawkami AleMaluch.pl. A przede wszystkim udowadniają, że nauka nie jest wcale nudna i nie ogranicza się do czytania grubaśnych podręczników. Z pomocą zestawów naukowych dziecko może stworzyć własną fabrykę barwnych kryształów, które swoim blaskiem zachwycą każdego, ogród botaniczny, pachnące mydełka, domowe perfumy i flamastry oraz wiele innych rzeczy. Pomysłowe zestawy naukowe i nieograniczona wyobraźnia dziecka to idealne połączenie. A jego zalety można by długo wymieniać! To rozwijają zabawa, która da dziecku dużo radości, a przy okazji zachęci je do nauki oraz obudzi w nim ciekawość świata i głód wiedzy.

Autorka: Dominika Dubielecka