Jak sprawdzić jakość wody pitnej w okolicy?

Woda w kranach często budzi nasz niesmak czy niezadowolenie, jednak nad jej czystością wciąż dbają specjaliści i jak się okazuje, często jest ona nie mniej mineralizowana niż woda, którą kupujemy w butelkach. Jednak nie zawsze jest ona korzystna dla naszego zdrowia, dlatego warto najpierw sprawdzić jej przydatność do spożycia.

Kamień i inne szkodliwości

Wodzie z kranu mogą zagrażać różnego rodzaju mikroorganizmy. Rozwijają się one w wodzie, ale także w przewodach, którymi płynie ona do naszych domów i mieszkań. Dlatego mimo skutecznej filtracji i oczyszczania wody przez miasto, możemy mieć problemy z nieczystą wodą, z której nie powinniśmy korzystać. Drugim aspektem szkodliwym jest kamień, który osadza się na rurach oraz rozwija w wilgotnych przestrzeniach. Tutaj znów woda może być złej jakości przez dużą ilość kamienia, co może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dlatego warto ją zbadać. Jak?

Domowe testy wody

Dostępne w sklepach domowe testy wody dają nam odpowiedź na podstawowe pytania. Przede wszystkim informują nas o stopniu w jakim w wodzie znajduje się kamień oraz o tym jakie inne związki znajdują się w niej (wszystko jest określone właściwym testem). Dodatkowo możemy także przekonać się jaki jest w niej poziom pH, które odpowiada za jakość wody.

Testy profesjonalistów

Chcąc dowiedzieć się więcej o wodzie płynącej w naszych rurach, musimy skorzystać z pomocy fachowców. Jednym rozwiązaniem jest uponor.pl, czyli specjalna strona internetowa firmy zajmującej się między innymi kwestią czystości wody. Drugim jest płatny test w Sanepidzie, który po oddaniu próbki przeprowadzi obszerne badania i pozwoli nam na osiągnięcie kompleksowej odpowiedzi na pytanie o jakość wody pitnej w naszych kranach.

Woda pitna w okolicy może być wysokiej jakości, a w wielu kranach płynie nie gorsza jakość jej niż w butelkach. Należy jednak sprawdzić szczegółowo jak zachowuje się woda, która wypływa z naszego kranu i przekonać się czy jest ona gotowa do spożycia.