Jak sprzedać dzieło sztuki?

Jeśli zorientowałeś się, że na twoim strychu od lat kurzy się obraz, który może przedstawiać sobą jakąś wartość, warto pomyśleć albo o jego zawieszeniu na ścianie, albo o jego sprzedaży. Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż, jest raczej mało prawdopodobne, że dzieło okaże się zaginionym obrazem Leonarda da Vinci, za które zaproponowane ci zostaną miliony. Niemniej, całkiem prawdopodobny może się okazać scenariusz, w którym dostaniesz za niego przyzwoite pieniądze.

Chcę sprzedać obraz. Od czego zacząć?

Po pierwsze, musisz wiedzieć, co masz, aby określić, do kogo się zwrócić. Jeśli dzieło jest charakterystyczne i pochodzi od znanego artysty, nie powinieneś mieć problemu z samodzielnym ustaleniem tytułu. Jeśli jednak nie wiesz, co właściwie posiadasz, możesz skontaktować się z domem aukcyjnym, który będzie w stanie ustalić fakty i dokonać wyceny, a następnie sprzedać obraz.

Jak nawiązać pierwszy kontakt z domem aukcyjnym?

Twoim pierwszym kontaktem z domem aukcyjnym zapewne będzie wejście na stronę internetową któregoś z nich. Warto przejrzeć kilka stron różnych instytucji i odpowiedzieć sobie na pytanie: która z nich wzbudza moje zaufanie? Sprawdź też, jaka jest oferta konkretnego domu. Niektóre z nich wymagają osobistego kontaktu ze sprzedającym i obejrzenia obrazu na własne oczy, inne proponują wyceny obrazów przez internet.

Czego powinienem się spodziewać po pierwszym spotkaniu?

Oprócz zadawania pytań o to, w jaki sposób nabyłeś pracę, renomowany sprzedawca powinien być w stanie powiedzieć Ci coś o obecnym rynku dzieł sztuki i o popycie na dzieła takie jak twoje. Opowie Ci też dokładnie, na czym polegają aukcje sztuki.

Co musi zawierać umowa z domem aukcyjnym?

Po wybraniu domu, za pośrednictwem którego chcesz sprzedać swój obraz, pamiętaj, że wszystkie warunki umowy są do negocjacji. Pamiętaj także, aby każdy szczegół negocjacji został zapisany w umowie. Twoja umowa powinna zawierać szczegółowy opis dzieła wraz z historią własności i wystawiania (etykiety na odwrocie ramy powinny dać ci dużo potrzebnych informacji). Powinna też jasno określić, jaki procent sprzedaży będzie prowizją. Prowizje różnią się w zależności od sprzedawcy i zależą od przewidywanej wartości dzieła sztuki, ale zwykle wynoszą od 10 do 30 proc.

Dowiedz się więcej na: https://desa.pl