6 lat temu

Blond – rzadki i cenny kolor włosów

Choć wśród Polaków i Polek blond włosy są dosyć powszechnym zjawiskiem, w rzeczywistości jesteśmy przypadkiem dość rzadkim: środkowa i północna Europa to jedyny obszar, gdzie aż tyle osób rodzi się z naturalnie jasnymi włosami. Blondem określa się kolor od bardzo jasnego (typowego dla mieszkańców krajów bałtyckich) do delikatnie brązowego (słowiański blond). Wiele ciemnowłosych pań zazdrości nam tego w gruncie rzeczy rzadkiego odcienia.

Geny blondu

Naukowcy sądzą, że jasne włosy są przyczyną pewnej rzadkiej mutacji genowej, która potencjalnie może pojawiać się w każdej grupie etnicznej – stąd wiele dzieci ma jasne włosy, które później ciemnieją. Jednak w środkowej i północnej Europie blond włosy mają także dorośli. Przyczyna do dziś nie jest w pełni jasna i dopiero jakiś czas temu naukowcom udało się ustalić, że najprawdopodobniej odpowiada za to niewielkie zmniejszenie ekspresji genu KITLG.

Osoby o blond włosach i niebieskich oczach pojawiły się w Europie około jedenastu tysięcy lat temu. Co ciekawe, prace archeologiczne wskazują na fakt, że niegdyś ten typ urody występował również na Półwyspie Iberyjskim, dziś kojarzonym raczej z brunetami i brunetkami o ciemnej karnacji.

Blond – wymóg ewolucji?

Dlaczego jednak na świecie pojawiły się jasne włosy? Odpowiedź podsuwają nam ewolucjoniści. Według nich, w Europie sprzed tysięcy lat panowały ciężkie warunki: było zimno i brakowało pożywienia. Kobieta, zależna od mężczyzny, musiała koniecznie znaleźć partnera, by przeżyć: ponieważ zaś młodsze partnerki były chętniej wybierane przez samców, natura zaczęła upodabniać kobiety do dzieci, dając im jasne włosy i delikatniejszą skórę. W ten sposób wyzwalały w mężczyznach instynkty opiekuńcze. Jednak inne teorie zakładają, że blond pojawił się najpierw u mężczyzn.  Co ciekawe… z tych samych względów. Choć samiec musiał być agresywny i efektywny podczas polowania, przy kobietach musiał okazać łagodność i opiekuńczość, aby zechciały go wybrać na głowę rodziny i przywódcę stada. Stąd blond włosy, jako symbol wspomnianej łagodności i delikatności. Dzięki temu rosły męskie szanse na dostrzeżenie przez potencjalną partnerkę.

Blondynki są niemodne?

Przez wiele lat kolor blond – prawdziwy czy sztuczny – był symbolem seksu i atrakcyjności. Natomiast w ostatnich latach stała się nim apetyczna brunetka o ponętnych kształtach: Monica Bellucci i jej podobne ikony kina czy muzyki. Czy to znaczy, że wymogi ewolucyjne straciły na wartości i blondynki nie są już tak atrakcyjne dla płci przeciwnej? Niekoniecznie. Okazuje się, że wiele zależy od osobistych upodobań. Polskie badania na temat preferencji wskazują na fakt, że blondynki i brunetki /szatynki mają równe szanse: 32% ankietowanych woli pierwsze, a około 30% te drugie. Interesujące jest, że kobiety wolą u partnerów włosy ciemne, bo preferencja blondu wystąpiła w grupie badanych kobiet jedynie w 3% przypadków.

Kolor włosów nie jest jednak najważniejszą cechą wyboru partnera, a decyduje o tym przede wszystkim nie tylko biologiczny nakaz, a to, jak wyglądają nasze doświadczenia i upodobania. Każdy może być czyimś ideałem piękna!

 

Źródła:
Hoekstra H. (2014). The secret of a natural blond. Nature genetics, 46(7), 660-661.
Łopacka-Sęczyk E., Machaj A. (2009). Cechy atrakcyjnego partnera w percepcji młodych dorosłych. Przegląd Terapeutyczny, 6-7.