7 lat temu

Ból, którego nie ma. Psychalgia.

Psychalgia, zwana również fibromalgią, to zaburzenie polegające na nieprawidłowej percepcji bólu. Innymi słowy, odczuwamy wrażenia bólowe, choć wcale się one nie pojawiają…

Czym jest psychalgia?

Wielu lekarzy alarmuje, że spory odsetek zgłaszających się do nich pacjentów są osoby, które odczuwają fikcyjny ból. Jednak fibromalgia, jako odrębne schorzenie, pojawiła się w medycynie dopiero w latach 70. To o tyle zaskakujące, że według dzisiejszych danych, na psychalgię cierpi aż 4% populacji. Szczególnie często dotyczy kobiet: po 70. roku życia, zaburzenie percepcji bólu dotyka prawie jednej dziesiątej z nich. Najczęściej charakteryzuje się uogólnionym bólem w układzie ruchu. Rzadko występuje jednak pojedynczo. Wraz z fibromalgią pojawiają się: uczucie sztywności mięśni, depresja, lęk, zaburzenia pracy układu pokarmowego, kołatanie serca, duszność, kołatanie serca i zaburzenia snu. Psychalgia jest zaburzeniem psychosomatycznym – jej podłoże leży w depresji lub zaburzeniach osobowości.

Choroba ciała i duszy

Ból w psychalgii, choć nie istnieje naprawdę, jest odczuwany jako realny i silny. Osoba dotknięta zaburzeniem, nie symuluje – cierpi naprawdę. Jednak przyczyną nigdy nie jest schorzenie somatyczne.  Prawie trzy czwarte cierpiących na fibromalgię doświadczyło choć jednego epizodu depresji w swoim życiu. U sporej części z nich była to depresja maskowana, jednak ponad 30 proc. miało objawy „zwykłej” melancholii.  Wielu dotkniętych psychalgią cierpiało także na migrenowe bóle głowy. Choroba odbija się na wszystkich płaszczyznach życia: upośledza koncentrację, wywołuje obawy, powoduje izolację społeczną i wpływa na efektywność w pracy.

Jak radzić sobie z psychalgią?

Fibromalgia jest schorzeniem psychogennym, wymaga więc kontaktu z psychiatrą i psychologiem. Najczęściej stosowane leki w farmakoterapii tego zaburzenia to środki antydepresyjne i przeciwzapalne. Bardzo ważna jest odpowiednia terapia: u chorych stosuje się biofeedback, akupunkturę, masaże (zwłaszcza gdy bóle dotyczą okolic kręgosłupa), jogę, specjalną dietę, a także przezskórną stymulację nerwów. Najczęściej terapia koncentruje się na przyczynie psychalgii, czyli zaburzeniach osobowości lub depresyjnych.