7 lat temu

Czy cynamon może być niebezpieczny?

Cynamon jest bardzo popularną i lubianą przyprawą wykorzystywaną w wielu kuchniach świata. W zależności od położenia geograficznego tę korzenną przyprawę stosuje się zarówno do mięs, jak i do deserów. Zapach cynamonu przywodzi na myśl miłe skojarzenia. Specyficzny, intensywny aromat w połączeniu z zapachem gorącego, czerwonego wina lub pieczonych jabłek, sprawia, iż od razu myślimy o rodzinnym domu, bądź przyjemnym, zimowym wieczorze przy kominku. A jednak cynamon posiada swoją mroczną, nieco niebezpieczną stronę.

Cynamon znany jest niemal od zarania ludzkości. Wzmianki o tajemniczej przyprawie „cenniejszej niż złoto” można znaleźć między innymi w Piśmie Świętym. Cynamon intensywnie wykorzystywano w starożytnym Egipcie i Chinach. Był on używany nie tylko w kuchni, ale również w medycynie i kosmetyce.

Cynamonowiec kamforowy. Źródło: wikipedia

Cynamonowiec obejmuje około 250 gatunków drzew i krzewów i to właśnie z kory cynamonowca otrzymuje się charakterystyczne, złotobrązowe ruloniki. Przyprawie tej przypisuje się niezwykłe właściwości. Dodawany w małej ilości do potraw, doskonale wpływa na trawienie, odchudzanie i samopoczucie. Żucie kory cynamonowca sprawi, że nasze zęby będą bielsze, a oddech świeży. Również kosmetyki z dodatkiem ekstraktu z cynamonu działają doskonale na skórę i włosy.

Jednak mimo tylu zalet, na tę przyprawę trzeba bardzo uważać

Swego czasu internet został zalany filmami dokumentującymi niezwykłe wyzwanie. Zadanie polegało na tym, aby zjeść łyżkę cynamonu naraz. Niestety połknięcie tak dużej ilości proszku jest niemożliwe, a to dlatego, że cynamon nie ma właściwości higroskopijnych, czyli nie wchłania wody ani wilgoci.

Próba taka może zakończyć się uduszeniem lub poparzeniem przewodu oddechowego, gdyż cynamon jest silnie rozgrzewający. Dostanie się przyprawy do układu oddechowego, może zakończyć się hospitalizacją, w najgorszym wypadku- rozwinięciem astmy.

Z cynamonem należy również uważać, kiedy jesteśmy zwolennikami kosmetyków domowej produkcji

Łyżka sproszkowanego cynamonu dodana do gorącej kąpieli, wspaniale nas rozgrzeje i pobudzi krążenie, jednak peeling cynamonowy, często polecany na różnych forach internetowych, jako doskonały sposób na walkę z cellulitem, może doprowadzić do poparzenia skóry. Również zatarcie oka tą przyprawą, może skutkować wizytą na pogotowiu ratunkowym.

Kolejną smutną informacją, szczególnie dla fanów cynamonu, jest to, że mamy do czynienia z przyprawą, której nie można spożywać w nieograniczonej ilości. Badania wykazały, że nadmierne pochłanianie złotobrązowego proszku, przyczynia się do rozwinięcia marskości wątroby.

Jednak nie pozwólmy, aby plusy zostały przysłonięte przez minusy. Cynamon jest przede wszystkim doskonałą przyprawą, która ma bogate zastosowanie – od walorów smakowych zaczynając, na właściwościach leczniczych kończąc. Należy go tylko stosować z umiarem i zgodnie z przeznaczeniem.