7 lat temu

Widziałeś UFO? To prawdopodobnie tylko chmura


Każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która twierdzi, że widziała UFO. Może to być znajomy znajomego albo wuj stryjeczny ciotki babci. To bez znaczenia, bo prawdopodobnie widzieli tylko chmurę.

Nie ma żadnych oficjalnych dowodów na istnienie pozaziemskich stworzeń, ani tym bardziej ich tajemniczych statków. Są natomiast dowody – i to bardzo twarde – na zjawisko, które nazywamy chmurą soczewkową.

Kształtem przypomina właśnie UFO, dlatego bardzo często jest mylona ze zjawiskiem paranormalnym.

Tego typu chmury występują tylko w pogodne dni, najczęściej w okolicach gór. Dlaczego chmury soczewkowe mają właśnie taki kształt? Ponieważ kiedy powietrze o stabilnej wilgotności przepływa nad górą, po stronie zawietrznej mogą formować się duże fale stojące mas powietrza. Powietrze, opadając niżej, ociepla się i chmura zanika. Wynika to z faktu, że cieplejsze powietrze może zgromadzić w sobie więcej pary wodnej niż zimne.

Chmury soczewkowe wydają się nieruchome, ale często bardzo szybko zanikają w reakcji na ruch powietrza.

Właśnie dlatego tak wielu ludzi myli je ze statkiem kosmicznym – chmury soczewkowe można obserwować często tylko przez chwilę. A to zdecydowanie pobudza naszą wyobraźnię.

Wszyscy natychmiast zadają sobie pytanie – co widzieli przed chwilą? Im dłużej się nad tym zastanawiamy, tym więcej odpowiedzi podsuwa mózg. Większość z nich jest niestety coraz bardziej fantastyczna.

Jeśli więc będziecie w górach i któryś z waszych znajomych nagle stwierdzi, że widział UFO, opowiedzcie mu o tym zjawisku. Być może uwierzy bardziej w prawa natury niż w kosmiczne statki.