7 lat temu

Witamina B sposobem na schizofrenię

Źródło: Pixabay

Leczenie schizofrenii to bardzo droga i trudna terapia, która nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Naukowcy odkryli, że terapia z większą dawką witaminy B, skutecznie ogranicza objawy tej choroby.

To przełomowe odkrycie, bo schizofrenia utrudnia życie nie tylko samego chorego, ale także jego rodziny i znajomych. Wpływa także mocno na pracę oraz życie prywatne. Mimo że terapie standardowe przynoszą zadowalające efekty, to są efekty krótkotrwałe – aż 80 procent chorych doświadcza nawrotu choroby. Okazuje się więc, że leki antypsychotyczne to nie wszystko.

Przyglądając się danym z przeprowadzonych do tej pory testów klinicznych [wpływu] witamin i suplementów na schizofrenię, dostrzegamy, że w przypadku niektórych pacjentów witaminy B skutecznie poprawiają wyniki – opowiada w czasopiśmie Psychological Medicine Joseph Firth z Wydziału Psychologii i Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu w Manchesterze.

To duży postęp, zważywszy, że nowe metody leczenia tej choroby są na wagę złota.

Źródło: Pixabay

Naukowcy prowadzili badania na grupie 832 osób. U części z nich zastosowano terapię standardową, a u reszty – terapię wspomaganą dużymi dawkami witaminy B. Wyniki pokazały, że ta druga metoda, przynosiła dużo lepsze efekty, niż standardowa. Naukowcy udowodnili także, że najlepsze wyniki osiągali pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę odpowiednio wcześnie.

Choć wyniki poszczególnych studiów bardzo się różniły, wysokie dawki witamin B mogą być użyteczne w redukowaniu u schizofreników objawów resztkowych. Istnieją też wskazówki, że zaobserwowane efekty ogólne mogą mieć coś wspólnego z większymi korzyściami, odnoszonymi przez podgrupy pacjentów z odpowiednim podłożem genetycznym bądź niedoborami żywieniowymi – mówi w Psychological Medicine prof. Jerome Sarris z Uniwersytetu Zachodniego Sydney.

Badania te są początkiem nie tylko do skutecznego leczenia schizofrenii, ale także do sprawdzenia jak witamina B wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Ma także duży wpływ na procesy metaboliczne, co także chcą w drugiej kolejności zbadać naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze.

Warto wiedzieć, że witaminę B możemy przyjmować także w naturalny sposób, wzbogacając swoją dietę o odpowiednie przekąski. Najwięcej witaminy B znajdziecie w nasionach, czyli słoneczniku, orzechach, kiełkach czy płatkach owsianych. Składnik znajduje się także w jajach, pieczywie, serach i mleku oraz warzywach strączkowych. Warto także zaprzyjaźnić się z rybami, takimi jak makrela oraz z mięsem wołowym i wieprzowym.