7 lat temu

Czekają nas aż trzy zjawiska astronomiczne

Dziś w nocy i jutro rano będziemy mogli obserwować aż trzy zjawiska na niebie. Będą to pełnia Księżyca, zaćmienie oraz przelot komety 45P. Koniecznie więc spójrzcie w niebo – odeśpicie innym razem.

Zacznijmy od najciekawszego zjawiska i spotykanego najrzadziej, czyli przelotu komety 45P obok Ziemi. Chociaż jej widok nie będzie tak spektakularny jak przelot stacji kosmicznej ISS nad Polską, to warto przygotować aparaty albo specjalne sprzęty. Te drugie przydadzą się nieco bardziej, bo kometa będzie świeciła 2,5 razy słabiej niż najjaśniejsze gwiazdy, więc trudno będzie ją wychwycić gołym okiem. Warto jedna spróbować zapolować na nią z lornetką. Przelot można obserwować około godziny 9 rano.

Następne, nieco bardziej znane nam zjawisko to zaćmienie Księżyca. Będzie to tzw. „zaćmienie półcieniowe” – część światła słonecznego, która dociera do Księżyca, zostanie zasłonięta przez Ziemię. Oznacza to, że Księżyc będzie dwukolorowy – jedna część będzie ciemniejsza od drugiej. Półcieniowe zaćmienie najlepiej oglądać między 1 a 2.30 w nocy.

Ostatnie zjawisko to… po prostu pełnia Księżyca. Chociaż obserwujemy ją zazwyczaj raz w miesiącu, to entuzjaści astronomii na pewno doceniają to zjawisko. Pełny, wielki Księżyc wiszący nad Ziemią w bezchmurną noc, otoczony miliardami gwiazd, wygląda naprawę imponująco. O ile nie wierzycie w wilkołaki.

Już w marcu czekają nas kolejne niezwykłe zjawiska astronomiczne. Szykujcie zatem lornetki, aparaty i inne, przydatne sprzęty do obserwacji nieba.