7 lat temu

Kosmiczny rekord w futbolu na ISS


Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rozegrali ostatnio mecz futbolu z okazji Super Bowl 2017. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mecz odbył się na… statku kosmicznym.

Mieszkańcy ISS wpadli na pomysł, aby w nietypowy sposób uczcić święto, które kocha każdy Amerykanin. W trakcie Super Bowl Ameryka dosłownie pęka w szwach od gadżetów związanych z futbolem, więc pobyt w kosmosie nie może być wymówką do przegapienia tak ważnego wydarzenia.

Astronauci z ISS dostali piłkę do futbolu oraz sportowe koszulki i rozegrali mecz, podczas którego pobili nieziemski rekord. Naukowcy obliczyli, że piłka rzucona przez nich w trakcie lotu stacji kosmicznej, mogła przelecieć aż 8 tysięcy kilometrów!

Na filmie widzimy tylko, jak piłka powoli się obraca i niemal „wisi” w miejscu. Naukowcy jednak udowodnili, że dystans 8 tysięcy kilometrów wynika z tego, że stacja kosmiczna, na której rozegrano mecz, krąży wokół Ziemi z prędkością ponad 28 tysięcy kilometrów na godzinę.

NASA nazwała ten kosmiczny rekord „Longest Hail Mary Pass Ever”, co w przekładzie na język polski oznacza mniej więcej „Najdłuższe Matko Kochana podanie świata”. Jak widać, naukowcy prócz wiedzy, mają także niebagatelne poczucie humoru.

Paulina Padzik