7 lat temu

Dlaczego kobietom jest zawsze zimniej niż mężczyznom?

To jeden z tych okropnych komunałów – kobietom jest zawsze zimniej i więcej na ten temat narzekają, podczas gdy panowie “dzielnie” znoszą zimno.

kobiety-zimno

Teraz zgodnie z nowymi badaniami, wiemy, że my kobiety jesteśmy usprawiedliwione – jest nam rzeczywiście zimniej niż mężczyznom!

Kobietom jest zawsze zimniej bez powodu

Przyczyny, dla których kobiety zawsze bardziej odczuwają zimno, zależą od różnych czynników, takich jak stosunek tkanki tłuszczowej do masy ciała, dnia cyklu menstruacyjnego, a także od czynników ewolucyjnych.

Kobiety w porównaniu z mężczyznami mają wyższy stosunek tkanki tłuszczowej, podczas gdy mężczyźni mają więcej mięśni. Tłuszcz jest lepszy w utrzymaniu ciepła, a mięśnie są lepsze w jego produkowaniu. Wiąże się to również z różnym tempem metabolizmu kobiet i mężczyzn oraz grubością skóry. Dodatkowo przebywające non-stop na dietach panie, pozbawiają się energii i nie mają jak wyprodukować ciepła.

Mężczyźni czują się bardziej komfortowo w chłodnych pomieszczeniach niż kobiety, ponieważ ich ciała lepiej radzą sobie z wydalaniem ciepła.

Kolejna rzecz, jaka również przyczynia się do tego, że kobiety odczuwają więcej zimna, jest to, że nasze dłonie i stopy są nieco zimniejsze od męskich.

Pomyślcie o momencie, gdy wchodzicie do łóżka i stopy po prostu za nic w świecie nie mogą stać się ciepłe, mimo że reszta ciała jest. Za to możemy podziękować ewolucji. Damskie naczynia krwionośne zwężają się bardziej drastycznie niż męskie, gdy jesteśmy w zimnym pomieszczeniu, co szybciej zmienia nasze dłonie i stopy w lodowe sople. Ponadto kobiecy “system ogrzewania” jest stworzony tak, by w pierwszej kolejności ogrzewać organy wewnętrzne. Dlatego mniej krwi idzie w dłonie i stopy, w których znajduje się najwięcej receptorów zimna.

Innym powodem są hormony. Nasza podstawowa temperatura ciała jest zależna od momentu cyklu miesiączkowego (wyższa w okresie owulacji). Ciąża i pigułki są również czynnikami, które powodują, że temperatura zaczyna się wahać. Według badania z 2001, kobiety, które stosują pigułki, mają wyższą temperaturę ciała niż pozostałe panie.

Dlaczego w biurze jest zawsze zimno?

Grupa holenderskich naukowców opublikowała ostatnio badania w magazynie “Nature”, dotyczące zużycia energii w budynkach biurowych i tego, dlaczego kobietom jest w nich zawsze chłodniej. W artykule potwierdzają, że kobiety są stale w niekorzystnej sytuacji w miejscu pracy, ponieważ temperatura jest ustawiona na męskie standardy ciepła.

Naukowcy posunęli się nawet do wniosku, że kobiety w takich warunkach nie są w stanie wykonywać swojej pracy poprawnie, ponieważ jest im zawsze zbyt zimno. Według nich optymalna temperatura dla pań pracujących w biurach waha się pomiędzy 24-25° C i jest to o to 2,5° C więcej niż potrzeba mężczyznom.

Kolejna prawda naukowo udowodniona. Już nikt nie powie, że wydziwiacie :)