8 lat temu

Kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni

Prosta odpowiedź na pytanie, kto powinien wstawać z łóżka pierwszy.

kobiety-potrzebuja-wiecej-snu

Sen jest jednym z fundamentów zdrowia. Podczas snu przyśpieszają procesy regeneracji, nasz mózg się resetuje, a mięśnie odpoczywają. Mimo to nie każdy może sobie pozwolić na wysypianie się do woli. Jeśli jednak możesz zastąpić swoją partnerkę w porannych obowiązkach i dać jej kilka minut więcej snu – zrób to. Naukowcy odkryli, że kobiety ponoszą dużo większe straty na zdrowiu z powodu niedosypiania niż mężczyźni.

Badanie, przeprowadzone przez Centrum Badań nad Snem Uniwersytetu Loughborough, zrealizowano na 210 kobietach i mężczyznach w średnim wieku.

„Odkryliśmy, że u kobiet niezdrowy sen jest związany z wyższym poziomem stresu, psychologicznego dyskomfortu oraz uczuciami gniewu, wrogości i depresji. Jednak te same uczucia nie przekładały się na poziom zaburzeń snu u mężczyzn” skomentował wyniki badań Profesor Jim Horne, dyrektor centrum.

„Jedną z głównych funkcji snu jest regeneracja i odzyskanie sił mózgu. Podczas głębokiego snu kora mózgowa, odpowiedzialna za pamięć, język, odczuwanie zmysłowe i inne funkcje, przełącza się na tryb odnowy. Im więcej używamy mózgu w ciągu dnia, tym więcej potrzebujemy odpoczynku, tym dłużej musimy spać. Kobiety mają większą niż mężczyźni tendencję do wielozadaniowości, przez co ich procesy myślowe angażują więcej mózgu. Z tego właśnie powodu ich potrzeba snu i regeneracji jest większa”.

Ponadto połączenia neuronowe w umysłach kobiet tworzą się w inny sposób niż u mężczyzn – są bardziej skomplikowane. Jak oszacowali naukowcy, potrzeba snu wynosi około 20 minut więcej u pań niż u panów. Niektóre kobiety mogą oczywiście potrzebować jeszcze więcej odpoczynku.

Weźcie więc sobie panowie do serc, że dodatkowe minuty w łóżku są dla waszych partnerek naprawdę bardzo ważne.