7 lat temu

Trądzik nie jest taki zły! Masz pryszcze? Dłużej zachowasz młody wygląd!

Pocieszenie dla udręczonych.

tradzik

Oznaki starzenia skóry takie jak zmarszczki oraz wiotczejąca skóra z reguły pojawiają się później u osób, które w ciągu swojego życia skarżyły się na problemy z trądzikiem.

Naukowcy z londyńskiego King’s College i szkoły medycznej w New Jersey postanowili przyjrzeć się tej, znanej dermatologom, prawidłowości. Pod koniec września wyniki zostały publicznie ogłoszone na łamach Journal of Investigative Dermatology potwierdzając tę zależność.

Badania

W badaniu zastosowano dwie metody: badanie kohortowe i kontrolne badanie poszczególnych przypadków.

Uczestniczące w badaniu kobiety (mężczyźni zostali wykluczeni) przepytano, czy w którymkolwiek momencie życia miały problemy z trądzikiem. Następnie porównano długość telomerów w komórkach z białych krwinek wszystkich pań.

Telomery to odcinki znajdujące się na końcówce każdego chromosomu, które chronią je przed uszkodzeniami w czasie kopiowania. W miarę kolejnych podziałów komórkowych i wydłużania się naszego wieku, telomery skracają się powodując starzenie się komórki. Kiedy ich zabraknie komórka ostatecznie umiera.

Niezależnie od badania telomerów, naukowcy pobrali próbki skóry od ponad dwustu par bliźniąt, w celu wykorzystywane całego genomu do porównania ekspresji genów – czy gen jest „włączony”, czy nie – w grupach osób z trądzikiem i bez.

Naukowcy zrekrutowali 1,205 wolontariuszy z TwinsUK – rejestru 12.000 bliźniąt, który jest wykorzystywany do badania genetycznych i środowiskowych przyczyny chorób związanych z wiekiem. Naukowcy, którzy są zainteresowani genetycznymi podstawami schorzeń, często pracują z bliźniętami, ponieważ pomaga to określić, które czynniki wynikają ze środowiska, a które są uzależnione od profilu genetycznego.

Jak wykazały badania, kobiety cierpiące z powodu niedoskonałości cery miały dłuższe telomery (średnia 7.17 +/- 0.64 kilo pary zasad [kb]) niż panie z idealną cerą (średnia 6,92 +/- 0.02kb). W toku badań kontrolnych okazało się natomiast, że jeden konkretny gen (ZNF420) wyraża się częściej u pań z problematyczną cerą.

Wniosek

Dłuższe telomery u kobiet, które doświadczyły trądziku sugerują, że u tych osób starzenie się skóry może być opóźnione, ponieważ dłuższe telomery w komórkach chronią je przed zniszczeniem.

Zwiększona ekspresja konkretnego genu wskazuje natomiast, że istnieje genetyczny składnik trądziku.

Trądzik może być bardzo stresujący dla nastolatków i tych osób, u którzy utrzymuje się on również w późniejszym życiu. Wyniki mogą stanowić dla nich pewne pocieszenie – pechowcy wykazywać będą mniej oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i wiotczenie skóry w dorosłym życiu.

Do badania zakwalifikowano wyłącznie kobiety, nie wiadomo więc, czy sytuacja wygląda tak samo w przypadku mężczyzn. Ponadto badanie opierało się na opinii kobiety deklarujących problemy z trądzikiem a nie na diagnozie medycznej. W ostatecznym wyniku mogą więc wystąpić pewne wahania.

Związek między długością telomerów i trądzikiem jest interesujący dla badaczy tak samo jak dla zwykłych zjadaczy chleba. Co zabawne, gdy wiadomość pojawiła się po raz pierwszy w brytyjskich mediach dziennikarze Daily Telegraph i BBC ogłosili, że trądzik i wydłużone telomery mogą przekładać się również na opóźnienie procesów starzenia całego organizmu i w efekcie .. wydłużać życie. Takie stwierdzenie nie znalazło się jednak we wnioskach z badań.

Trądzik i płynące z niego korzyści pozostaje związany wyłącznie z kwestiami skóry.