8 lat temu

Malutki robot origami zaprojektowany z myślą o wykonywaniu operacji wewnątrz ciała

Inżynierowie z MIT stworzyli urządzenie, który może znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie m. in. do zszywania ran, usuwania ciał obcych lub nawet przeprowadzania mikro zabiegów na tkankach miękkich.

origamirobot-2

Ten mikro robot wykonany z biodegradowalnych materiałów rozkłada się jak origami, a po wykonaniu zadania ulega rozkładowi.

„Rozwijamy technologię medyczną, która jest mniej inwazyjna i bardziej autonomiczna przez co może zapewnić bezpieczne efekty” opowiada Daniela Rus, profesor MIT z Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) w filmiku prezentującym zdolności robota.

„Największym wyzwaniem jest zbudować robota medycznego, który będzie klinicznie bezpieczny. Rozwiązanie tego problemu wymaga znalezienia materiałów biokompatybilnych, bezpiecznych metod transportu do organizmu, sposobów zmiany kształtu robota z tabletek do rozłożonej formy i precyzyjnego wielozadaniowego sterowania nim”.

origamirobot-5

Zaproponowany przez inżynierów robot ma mieć zaledwie jeden centymetr długości i ważyć jedną trzecią grama. Przy tym ma być zdolny do transportowania ładunków dwukrotnie cięższych.

Do ciała pacjentów będzie można go łatwo dostarczyć – złożonego robota zamrożonego w kostce lodu będzie można zwyczajne połknąć. Po roztopieniu się lodu urządzenie będzie zdolne do rozłożenia się i przemieszczania.

origamirobot-4

origamirobot-1

Funkcje robota origami: (a) przygotowanie sytemu do działania, (b) rozkładanie (c) poruszanie się „chodząc”, (d) poruszanie się „pływając”. Źródło: MIT

Urządzenie ma być sterowane za pomocą sił magnetycznych przez kierującego nim operatora. W tym celu robot został wyposażony w mały, neodymowy magnes zawinięty w biodegradowalny materiał.

Twórcy zainspirowani orgiami skonstruowali robota jako płaską konstrukcje, która składając się może tworzyć trójwymiarowe kształty. Dzięki temu robot jest zdolny do pomieszczania się.

Cewka elektormagnetyczna robota

Cewka elektromagnetyczna, która napędza robota. Źródło: MIT

Zanim roboty wejdą do użytku konieczne są szczegółowe badania kliniczne i testy na żywych organizmach zwierząt. Konieczne będzie również pokonanie pewnych problemów technicznych i poprawa zdolności sterowania.

„Oczekujemy 3-4 lat testów na zwierzętach i kolejnych 3-4 lat z udziałem ludzi” skomentował Rus.

Zobaczcie ja filmiku co potrafi to maleństwo.