8 lat temu

Historia urbanizacji w szybkiej animacji

Dzięki mapie stworzonej przez naukowców z Yale możecie dokładnie prześledzić historię rozwoju miast począwszy od IV stulecia przed nasza erą.

Szacuje się, że w 2030 roku 75 procent ludności świata będzie mieszkać w miastach. Obecnie jest to około 54 procent z nas, a jeszcze w 1960 roku było to zaledwie 34 procent.

Urbanizacja nie rozpoczęła się w 1960 roku, ale jeszcze do niedawna śledzenie jej historii znacznie wstecz, było trudnym zadaniem. Najbardziej obszerny zbiór dostępnych danych na temat ludności miejskiej World Urbanization Prospects, przygotowany prze ONZ, sięga wstecz zaledwie do 1950 roku.

W ostatnim czasie naukowcy z Yale postanowili zająć się tą luką i przygotowali obszerną publikację na temat rozwoju urbanizacji.

Naukowcy zebrali dane, przekształcili je do postaci cyfrowej, geolokując i standaryzując informacje z ostatnich badań opublikowanych na temat historycznych populacji miejskich. Rezultatem jest przejrzysty, dostępny zestaw danych o miastach, ich lokalizacji oraz ich populacji w czasie, cofając się do 3700 roku p.n.e.

Na stronie Metrocosm można wybrać za pomocą scrolla konkretną datę i uzyskać dla niej dane. Najeżdżając na punkty oznaczające miasta pokarze się informacja o dacie powstania miasta i liczbie ludności.

Data odnosi się do najwcześniejszego zapisu na temat liczby populacji danego miasta, co nie musi być datą, kiedy miasto zostało faktycznie ulokowane. Wielkość punktów odpowiada rozmiarowi populacji w tym czasie.

Autorzy zastrzegają, że dane posiadają szereg ograniczeń i są „daleko niepełne.” Niektóre części świata są lepiej reprezentowane niż inne, a niektóre znane miasta pojawiają się dopiero po kilku wiekach, gdy zostały oficjalnie ufundowane.

Jednak jak na tak ambitny projekt (historyczne zaznaczenie każdego miasta, jakie kiedykolwiek postawiono w dowolnym miejscu na świecie), udało się poskładać imponującą ilość danych.
Pełną treść badania możecie znaleźć tutaj: www.nature.com