Zobacz jak ludzkość modyfikuje warzywa od setek lat…
Współcześnie znane nam warzywa i owoce nie wyglądają i nie smakują tak samo jak kiedyś i nie chodzi tylko o intensyfikację rolnictwa czy więcej chemii. Przez stulecia ludzie modyfikowali gatunki roślin podobnie jak w przypadku zwierząt hodowlanych, dostosowując je do własnych potrzeb i gustów.
Tak jak w przypadku roślin modyfikowanych genetycznie w laboratoriach, farmerzy przez stulecia mieszali geny różnych gatunków, aby stworzyć korzystne dla człowieka hybrydy. Proces trwał latami, jednak w skali stuleci doprowadził do znacznych modyfikacji w przyrodzie.
Od bananów przez kukurydzę po brzoskwinie – to tylko niektóre z produktów, które uległy mocnym zmianom. Patrząc z perspektywy czasu hodujemy więc rośliny modyfikowane genetycznie od setek lat!
Banany
Pierwsze banany uprawiane były prawdopodobnie już 7000 lat temu – a może nawet wcześniej – w Papui Nowej Gwinei. Nowoczesne banany pochodzą z krzyżówki dwóch dzikich gatunków, tzw. Musa acuminata i Musa balbisiana.
Oba były dzikimi odmianami z dużymi i twardymi nasionami, podobnie jak owoce widoczne na zdjęciu powyżej. Łącząc te dwie odmiany narodził się nowoczesny, hybrydowy i smaczny banan.
Kukurydza
Najbardziej charakterystycznym przykładem selektywnej hodowli jest północnoamerykańska kukurydza. Kukurydza cukrowa została wyhodowana z ledwo jadalnych roślin z rodziny wiechlinowatych. Naturalna kukurydza była uprawiana już w 7000 roku p.n.e., była jednak sucha i niesmaczna.
Kukurydza, którą obecnie produkujemy i konsumujemy jest 1000 razy większa niż ta zjadana 9000 lat temu. Większość z tych zmian nastąpiło w XV wieku, kiedy europejscy osadnicy zaczęli świadomą uprawę warzyw.
Brzoskwinie
Czy wiecie, że brzoskwinie nie zawsze były takie duże? Początkowo miały rozmiar wiśni. Po raz pierwszy zaczęły być hodowane około 4000 r. p.n.e przez Chińczyków i prawdopodobnie smakowały ziemiście i słono. Jednak przez stulecia mieszania gatunków, brzoskwinie powiększyły się 64 razy i stały się blisko 27% bardziej soczyste.
Bakłażany
Gdybyście natknęli się kiedyś na przodka dzisiejszych bakłażanów moglibyście mieć problem z jego rozpoznaniem. Kiedyś warzywa te można było znaleźć we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach, łącznie z białymi, błękitnymi, fioletowymi i żółtymi.
Niektóre posiadły kolce w miejscu, gdzie łodyga łączy się w kwiatem. Poprzez mieszanie genów kolce podobnie jak niektóre kształty zanikły – dziś podłużne fioletowe warzywo można znaleźć na większości bazarów.
Marchew
Pierwsza marchew była hodowana na terenie Persji i Azji Mniejszej około X wieku i wyglądała jak korzeń w kolorze fioletowym lub białym. Znana nam dzisiaj pomarańczowa odmiana została udomowiona dopiero w XIX wieku.
Początkowo wyglądem przypominała złocistą kulę, by dopiero po czasie ewoluować do znanej nam dziś podłużnej bulwy. Dzisiejsza marchew jest również warzywem lubiącym chłodniejszy klimat, w przeciwieństwie do jej ciepłolubnego przodka.
Arbuzy
Aby zobaczyć jak zmieniły się arbuzy można wspomóc się XVII-sto wiecznym obrazem Giovanniego Stanchi. Widać na nim, że arbuz niczym pomarańcza podzielony był na sześć rozdzielonych sfer. Dopiero ludzie w procesie hodowli zadbali o to, by ich wnętrze było czerwone, jednorodne i soczyste.
Czy więc faktycznie mamy powód aby obawiać się modyfikowanych genetycznie warzyw?
Czytaj także: Oto jak zmieniły się rasy psów przez ostanie sto lat