8 lat temu

Dwujęzyczne dzieci lepiej radzą sobie w poznawaniu świata

dwujezyczne-dzieci

Wyniki ostatnich badań opublikowanych w Journal of Experimental Child Psychology wykazały, że dzieci dwujęzyczne są lepsze w określonych zadaniach umysłowych, od tych mówiących tylko w jednym języku. Badania potwierdziły również, że im więcej dzieci „skaczą” między językami, tym bardzie rozwijają zdolności poznawcze rozwijają.

Badanie prowadzone przez Christina Crivello i Poulin­Dubois w Centrum Badań Rozwoju Człowieka Concordia (CEHD), porównywało zdolności dwujęzycznych maluchów względem jednojęzycznych rówieśników. W badaniu naukowcy przebadali możliwości 39 dwujęzycznych i 43 mono­języcznych maluchów w dwudziestym czwartym miesiącu życia.

Następnie przebadali te same dzieci pięć miesięcy później, aby zobaczyć jak wzrosły ich umiejętności w zakresie słownictwa, a także by porównać ich zdolność do wykonywania zadań poznawczych.

Początkowo nie zauważono zbyt wyraźnych różnic w osiąganych wynikach, jednak dramatyczny rozdźwięk nastąpił podczas kolejnych testów.

W pierwszym z nich, odwrotnej kategoryzacji, uczestnikom kazano włożyć zestaw małych klocków do małego wiaderka, a dużych do dużego wiadra. Następnie instrukcje zostały odwrócone ­ duże klocki do małego wiaderka, a małe do dużego. W drugim teście – konfliktu kształtów, uczestnikom pokazano zdjęcia owoców różnych rozmiarów i poproszono, aby je nazwać. W kolejnej serii zdjęć małe owoce zostały naniesione na zdjęcia dużych, po czym dzieci zostały poproszone o wskazanie małych owoców.

Zespół odkrył, że dzieci dwujęzyczne wykazywały się lepszą pamięcią i większą elastycznością w zadaniach poznawczych. Wynika to z faktu, że częstsze przełączanie się między językami, przyczyniło się do zwiększenia ich sprawności umysłowej w wykonywanych zadaniach.

Jak skomentował wynik autor badania „pod koniec trzeciego roku życia, przeciętne dwujęzyczne dziecko wykorzystuje dwa słowa dla większości pojęć, dwujęzyczne dzieci stopniowo nabywają więcej doświadczenia w przełączaniu się między językami”.

Dodatkowo zespół stwierdził, że im więcej dziecko przeskakuje między językami, tym większe korzyści dla jego rozwoju umysłowego. Wśród dwujęzycznych dzieci, te z nich, które rozróżniały większą ilość „dubletów” – par słów w każdym języku na to samo zjawisko (np. pies/chien), osiągały lepsze wyniki w teście.

Wygląda więc na to, że mówienie więcej niż jednym językiem ma wielkie korzyści nie tylko w dorosłym życiu, lecz już od najmłodszych lat.