8 lat temu

Naukowcy twierdzą, że człowiek mógłby przegonić T-Rexa

t-rex-wolniejszy-niz-czlowiek

Rozważania, czy szybciej biega człowiek czy T-Rex, zacznijmy od przypomnienia, że są one zupełnie teoretyczne. Ludzie nie żyli bowiem w czasach dinozaurów, co więcej między wyginięciem jednego a pojawieniem się drugiego gatunku upłynęło blisko 5 milionów lat.

To co nie było możliwe w rzeczywistości, stało się możliwe w filmach i kreskówkach. Chyba wszyscy doskonale znamy Park Jurajski Spielberga. W filmie jest scena, kiedy bohaterowie uciekają samochodem przed T-Rexem. Napięcie rośnie, ponieważ groźny dinozaur niemal dościga ludzi.

Jest to fikcja. Tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Cretaceous Research. Naukowcy pracujący nad zagadnieniem, dokładnie przeanalizowali budowę anatomiczną gada. Po przeprowadzeniu obliczeń i symulacji stwierdzono, że Tyranozaur mógł osiągać maksymalną prędkość wynoszącą pomiędzy 4,5 a 8 km/h.

To niewiele. Oznacza to, że Tyranozaur byłby wolniejszy od większości współczesnych mięsożerców. Czyli, nie tylko nie byłby w stanie dogonić samochodu, ale nawet zwykły człowiek mógłby go z łatwością wyprzedzić biegnąc! Średnia prędkość z jaką są wstanie biegać ludzie wynosi około 12 km/h.

Niestety, naukowa wersja nie nadaje się do filmów z uwagi na zbyt niski poziom dramatyzmu.